Dnia 23 listopada 2012 roku na Uniwersytecie Łódzkim odbyła się Wielka Lekcja Geografii zorganizowana z okazji 14. Explorers Festival. Podczas niej poprowadzono wiele ciekawych wykładów dotyczących miejsc, które odwiedzili zaproszeni podróżnicy.Jednym z nich była Francuzka – Linda Bortoletto. Ta pochodząca z Francji podróżniczka chciała najpierw zostać pilotem myśliwca. Gdy jednak badania lekarskie wykluczyły taką możliwość, zdała egzamin do Wyższej Szkoły Lotnictwa. Po ukończeniu studiów została oficerem do spraw informacji. Następnie wstąpiła do żandarmerii, potem pracowała w Ministerstwie Finansów. Chociaż pracowała na bardzo ciekawych stanowiskach, nie były one spełnieniem jej marzeń. Pragnąc uciec od codzienności odwiedziła Nepal, Tanzanię, Czarnogórę, Sycylię oraz Alaskę i Kamczatkę.
Tych dwóch ostatnich obszarów dotyczył jej wykład „Kamczatka i Alaska – krańce świata”. Był on prowadzony w języku francuskim i tłumaczony na język polski. Zaczął się od przedstawienia miejsc, ich historii, powierzchni, dokładnych danych dotyczących tychże obszarów. Następnie mogliśmy dowiedzieć się o faunie i florze tych, mogłoby się wydawać, surowych i monotonnych części świata. Szczególnie dokładnie omówiona została sprawa mieszkających tam niedźwiedzi brunatnych i polarnych. Mnie najbardziej zainteresował związek między ocieplaniem się klimatu a problemem ze zdobyciem pożywienia przez wspomniane wcześniej niedźwiedzie polarne. Polują one na foki, które wygrzewają się na krach i wierzchołkach zatopionych gór lodowych, jednak, gdy lód topnieje, zwierzęta te przestają być łatwym celem dla polarnych drapieżników.
Uważam, że ten i inne wykłady w przyjemny sposób poszerzyły moją wiedzę i wzbudziły chęć poznania i odkrywania wielu zakątków świata.