Spotkanie z kulturą

Legendarna amerykańska tancerka i choreografka Martha Graham napisała, że „taniec jest ukrytym językiem duszy i odzwierciedleniem naszego ciała, czasem zabawy, czasem bólu”. O trafności tych słów mogliśmy przekonać się 14 października oglądając „Wieczór baletowy kompozytorów polskich” w Teatrze Wielkim w Łodzi. Na spektakl, który był spotkaniem z muzyką wybitnych polskich kompozytorów: Mieczysława Karłowicza, Wojciecha Kilara i Karola Szymanowskiego wybrała się grupa uczniów, nauczycieli i rodziców naszego liceum. Był to wyjazd w ramach realizacji projektu „Bliżej Teatru Wielkiego w Łodzi”, do którego po raz kolejny przystąpiła nasza szkoła. Na scenie mogliśmy podziwiać trzy różne dzieła muzyczne przygotowane zarówno przez zespół tancerzy, orkiestrę i chór teatru. A ponieważ język tańca jest językiem uniwersalnym przeżyliśmy chwile zadumy, refleksji, wrażeń artystycznych i estetycznych, podziwiając wyjątkowe umiejętności tancerzy. I choć balet nie jest sztuką najłatwiejszą w odbiorze, doceni go każdy, kto jest wrażliwy na piękno.
Oczywiście serdecznie zachęcam do udziału w kolejnych wyjazdach na spektakle teatralne w sezonie 2023/2024. A na koniec myśl Alberta Einsteina, którego łączymy zupełnie z inną dziedziną
życia i nauki:
„Taniec jest najwznioślejszą, najbardziej wzruszającą, najpiękniejszą ze wszystkich sztuk, bo nie jest tylko prostą interpretacją czy wyobrażeniem życia. Jest samym życiem”.