NAUKA POPRZEZ  PODRÓŻE

Dnia 28.03.2019 odbyła się prelekcja dla klas 1b i 1c, której tematem przewodnim była podróż po Azji południowo-wschodniej, przeprowadziła ją absolwentka naszej szkoły pani Sylwia Dudzińska. W grudniu 2018 roku Pani Sylwia wyruszyła razem z koleżanką w trzymiesięczną podróż życia. Odwiedziła 6 krajów w Azji i przejechała 8500 km z czego 5679 km autostopem. Na wykładzie p. Sylwia opowiadała uczniom o każdym z odwiedzonych krajów. W Tajlandii, która jest jej ulubionym państwem, zakochała się w bardzo ostrym i aromatycznym jedzeniu. Laos okazało się najbardziej zbombardowanym krajem na świecie, na terenie którego jest dalej mnóstwo niewybuchów. Należy zachować szczególną ostrożność i nie zbaczać tam z wyznaczonych szlaków. Drugim ulubionym krajem p. Sylwii jest Wietnam. Państwo, w którym skuterów i motocykli jest więcej niż ludzi, kurs na prawo jazdy trwa pół roku, a mimo tego nikt nie przestrzega tam zasad ruchu drogowego. Kolejnym państwem na szlaku była Kambodża i jeden z najwspanialszych zabytków archeologicznych świata – kompleks świątyń Angkor. Główna i najbardziej znana świątynia Angkor Wat widnieje na fladze Kambodży. Wybudowana w XI wieku, idealnie zachowana, pokazuje potęgę ówczesnego Królestwa Khmerów. W innej ze świątyń nagrywane były filmy: Tomb Raider i Indiana Johns. Nieplanowanymi przed podróżą, a odwiedzonymi przez dziewczyny krajami, była Malezja i Singapur. Malezja to mieszanka 3 kultur: Malajów, Chińczyków i Hindusów. Najbardziej interesującym tam miejscem były herbaciane wzgórza Cameron Highlands, gdzie podróżniczki miały możliwość przyglądać się procesowi produkcji herbaty. Singapur, czyli miasto-państwo, jest bardzo nowoczesnym i jednym z najczystszych miast na świecie, znajduje się tam imponujący budynek hotelu ze statkiem na dachu. Podczas spotkania uczniowie mogli zobaczyć zdjęcia pięknych plaż Tajlandii, ale także zniszczonych domów i biedy w Laosie. Na wszystkich duże wrażenie zrobiła opowieść o Mekongu, najdłuższej rzece tamtejszych rejonów. Wielu ludzi żyje dzięki tej rzece, poławiając z niej ryby, piorą ubrania i prowadzą na niej pływające targi, na których mieszkańcy mogą wymieniać się lokalnymi produktami. Mimo to, ludzie nie dbają o życiodajną rzekę i zanieczyszczają na wiele możliwych sposobów, wodzie można znaleźć dosłownie wszystko: zepsute części łodzi, plastikowe butelki i inne śmieci. Podsumowując swoją prelekcję p. Sylwia zwróciła uwagę, że warto doceniać to co mamy, ponieważ świat jest piękny. Należy dbać też o środowisko, aby to piękno zachowało się jak najdłużej.

Tekst – M. Dudzińska