Młodzi fizycy z klasy 2ab na Politechnice Łódzkiej

Uczniowie rozszerzający fizykę z klas 2a i 2b uczestniczyli w dniu 4 kwietnia 2019 r. w wykładzie Pana dra inż. Piotra Górskiego z Instytutu Fizyki Politechniki Łódzkiej.

Podczas wykładu na temat „Kinematyka i dynamika bryły sztywnej” Pan dr inż. Piotr Górski  przedstawił w bardzo atrakcyjnej formie trudną tematykę z zakresu mechaniki bryły sztywnej. Wykład był bogato ilustrowany pokazami z zakresu kinematyki, dynamiki, przemian energii i zasady zachowania momentu pędu bryły.

Mieliśmy okazję obserwować w konkretnych sytuacjach doświadczalnych zjawisko precesji i efekt żyroskopowy, ich przykłady oraz wpływ na zjawiska życia codziennego i mechanikę nieba. Stanowi to ciekawe  powtórzenie i rozszerzenie szkolnych wiadomości z tego działu fizyki.

Poznaliśmy też możliwości kształcenia na kierunkach matematycznych Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Łódzkiej. Mamy nadzieję na stałą współpracę i cykliczne wizyty na Politechnice Łódzkiej.

Tekst i fotografie Marek Rybicki, nauczyciel fizyki