II Inscenizacja Nocy Listopadowej

Uroczyste spotkanie w rocznicę wybuchu powstania listopadowego, w nocy z 29 na 30 listopada 1830 roku, zostało po raz drugi zorganizowane przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 7 w Łowiczu. W tym roku na zaproszenie nauczyciela historii p. Piotra Wysockiego odpowiedzieli także absolwenci tej szkoły z I LO, a także uczniowie z klas pierwszych naszego liceum oraz członkowie Klubu Historycznego im. AK i nauczyciele.
Po zapadnięciu zmroku dwie grupy uczniów wcielające się w postaci powstańców, z pochodniami i okrzykami na ustach – Niech żyje wolna Polska! czy Precz z caratem!, wymaszerowały na ulice w centrum miasta spod Tablicy Napoleona (Stary Rynek) i Pomnika Powstańców Styczniowych (Nowy Rynek).
Młodzież spotkała się przy pomniku Artura Zawiszy Czarnego w Alejach Sienkiewicza, by wziąć udział w krótkim Apelu Pamięci. Uczestnicy oddali hołd poległym za ojczyznę, wspólnie odśpiewali “Warszawiankę” oraz przypomnieli sobie czyny dwóch bohaterów biorących udział w walkach o niepodległość Polski – Artura Zawiszy “Czarnego” oraz generała Stanisława Klickiego. Na koniec uroczystości Burmistrz Łowicza pan Krzysztof Jan Kaliński złożył kwiaty, zapalił symboliczny znicz i podziękował za taką formę upamiętnienie tych ważnych wydarzeń, która wpisała się już w historię naszego miasta.
Wszyscy uczestnicy przeżyli niezwykłą lekcję historii i otrzymali symboliczne znaczki upamiętniające to wydarzenie.
Tekst i fot. J. Sałuda