Europejski Dzień Wynalazcy w I LO w Łowiczu

W dniu 8 listopada 2021 r. w I liceum Ogólnokształcącym im. Józefa Chełmońskiego miał miejsce Europejski Dzień Wynalazcy pod hasłem „Odkryj fizykę na nowo”.

Na sześciu lekcjach w pracowni fizycznej w odpowiednio dobranych grupach uczniowie z klas 1b, 2a, 2b, 2c, 3ap, 3cyber, 3bg, 3bp, 3cp i 3dp mieli okazję uczestniczyć w warsztatach  i wykładzie.
Warsztaty z mechatroniki i automatyki przeprowadzili Franciszek Rześny i Jan Gratys z klasy 3bg, a prezentację „Nowoczesne źródła światła” przedstawił Jakub Rembiejewski z klasy 3bp.

Franciszek Rześny przybliżył nam praktycznie diodę LED, fotorezystor, czujnik ruchu i czujnik odległości, wyświetlacz ciekłokrystaliczny, czujnik wilgotności. Zapoznaliśmy się ze zjawiskiem elektroluminescencji, mikrokontrolerami i ich programowaniem w języku Arduino, diodami RGB i serwomechanizmem. Franciszkowi pomagał Jan Gratys.
Z kolei Jakub Rembiejewski przestawił najważniejsze źródła światła: żarówkę, świetlówkę, diody LED, lampy ksenonowe i halogenowe oraz laser i własności światła laserowego. Poznaliśmy też widma tych różnych źródeł światła.
Pokazy i prezentacje były zróżnicowane w zależności uczestników spotkania, tzn. dostosowane  do zakresu podstawowego albo rozszerzonego fizyki.
Uczestnicy aplauzem wyrażali swoją opinie po zakończeniu prezentacji i pokazów.

Tekst i fotografie Marek Rybicki, nauczyciel fizyki.