Dzień Języka Oj-Czystego

Nie mogliśmy się doczekać, to właśnie 21 listopada w I LO stał się Dniem Języka Oj-Czystego z dwóch prostych przyczyn:

1. Spotkania z panią Anną Sukiennik, znaną autorką bloga http://tylkoskonczerozdzial.blogspot.com/ a jednocześnie absolwentką naszej szkoły, która opowiadała o swojej pasji, jaką jest czytanie i recenzowanie literatury (uczniowie klas humanistycznych, biorący udział w tym spotkaniu, podzielili się swoimi preferencjami czytelniczymi, wybrali też własne młodzieżowe słowo roku – Rozmowa była wielowątkowa i słuchało się jej jak dobrej powieści ( za:. DM J).
  2. Konkursu dla klas I LO „Co lektury mają w środku?”, w ramach którego zadaniem uczniów było przygotowanie prezentacji wylosowanej lektury z wykorzystaniem wszelkich możliwych efektów specjalnych.

Oto  BOHATERKI (?) dzisiejszego dnia, czyli wylosowane lektury i ich „wnętrze”:

1a – „Balladyna” J. Słowackiego,

1b – „Pan Tadeusz” A. Mickiewicza,

1c – „Dziady” część II A. Mickiewicza,

1d – Kamienie na szaniec” A. Kamińskiego,

1e – „Quo vadis” H. Sienkiewicza,

2a – „Mitologia” J. Parandowskiego,

2b – „Biblia”,

2c – „Żywot człowieka poćciwego” M. Reja,

2d – „Rozmowa mistrza Polikarpa ze Śmiercią”,

3a – „Konrad Wallenrod” A. Mickiewicza,

3b – „Kordian” J. Słowackiego,

3c- „Dziady” część III A. Mickiewicza,

3d – „Lalka” B. Prusa,

4a – „Wesele” S. Wyspiańskiego,

4b – „Przedwiośnie” S. Żeromskiego,

4d – „Potop” H. Sienkiewicza.

Po burzliwych naradach Jury w składzie:

Pani Dyrektor Dorota Dziekanowska-Słoma,

Pani Magdalena Kumosińska,

Pani Dominika Kowalczyk,

ogłosiło, że: (a to był prawdziwy „wybór Zofii”)

całodniowa kropka trafia do… 4b, 3a, 3b, 2d!!!

Wszystkim uczestnikom=BOHATEROM dzisiejszego „oj-święta” dziękujemy i gratulujemy kreatywności, zaangażowania (znając życie również nieocenionych wychowawców, rodziców i pani Małgosi) oraz bogatej wiedzy dotyczącej lektur szkolnych 😊

Lektury niech zdobędą maj!