19 kwietnia 2022 r. minęła 79. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile. Kwiaty te stały się symbolem powstania w getcie warszawskim – symbolem zbiorowej pamięci.
I Liceum Ogólnokształcące im. Józefa Chełmońskiego w Łowiczu po raz kolejny przyłączyło się do Akcji Żonkile:
- uczniowie klas 2 wykonali papierowe żonkile jako symbol pamięci o powstaniu;
- młodzież klas 1 obejrzała prezentację historyczną poświęconą walkom w getcie warszawskim oraz film „Muranów – Dzielnica Północna” (reż. Łukasz Kamil Kamiński);
- uczniowie klasy 3 zapoznali się z fragmentami reportażu Anny Bikont „Miłość w getcie. Irena Sendlerowa i Adam Celnikier”.
A tak na temat miłości, która stała się myślą przewodnią tegorocznych obchodów Akcji Żonkile, pisał Marek Edelman:
Życie tam, w getcie, w pojedynkę było niemożliwe. Bez tego nie można było przeżyć i zostać człowiekiem. Zawsze trzeba było mieć kogoś do pary w tym sensie, że trzeba było mieć przy sobie drugiego człowieka, który myśli tak samo, który jest w ciebie tak samo wciągnięty, jak ty w niego. Dla którego zrobisz wszystko, a on dla ciebie. I to jest miłość.
Marek Edelman i Paula Sawicka, I była miłość w getcie
Nasi uczniowie, uczestnicząc w tym projekcie, nie tylko poznali historię warszawskiej społeczności żydowskiej, ale także zaangażowali się w dyskusję na temat świadomości historycznej i roli pamięci w życiu każdego człowieka.
Akcja Żonkile została przeprowadzona przy współpracy nauczycieli polonistów, nauczycieli bibliotekarzy oraz Szkolnego Klubu Historycznego im. AK.