W ostatnią niedzielę obchodziliśmy XXII Dzień Papieski, który tradycyjnie przypada w okolicy dnia wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża. W tym roku uroczystość ta wypadła dokładnie 16 października, a więc w 44 rocznicę wydarzenia. W całej Polsce z tej okazji odbyło się wiele religijnych i kulturalnych przedsięwzięć. My również chcieliśmy wyrazić naszą pamięć o papieżu Janie Pawle II – papieżu dla nas szczególnym, ponieważ pochodzącym z Polski, który jako pierwszy Słowianin zasiadł na Stolicy Apostolskiej.
Jak to zrobiliśmy?
- Chyba każdy z nas zna lub przynajmniej słyszał piosenkę „Barka”. To pieśń oazowa, którą lubił śpiewać Jan Paweł II. Oczywiście również zaśpiewaliśmy „Barkę”, a nasze wykonanie było piękne, bo popłynęło z głębi serca.
- Na lekcjach religii uczniowie kl. 3a, b, c i d oraz kl. 1 e wykonali przestrzenną pracę plastyczną w postaci ryby, która była pierwszym symbolem chrześcijaństwa, a która przypomina nam także o powołaniu Piotra – rybaka – nad Jez. Genezaret. Każdego kolejnego papieża, który jest jego następcą, określa się mianem „Rybaka ludzkich serc i dusz”.
- 19 uczniów naszego liceum pod opieką p. Tomasza Piaseckiego wzięło udział w „Biegu Papieskim”, który jest organizowany w Łowiczu niezmiennie od 22 lat. Najpierw o godz. 14.45 uczestnicy biegu spotkali się przy kamieniu upamiętniającym celebrację Mszy św. z 1999 r., którą papież odprawił w czasie swojej siódmej pielgrzymki do ojczyzny. Następnie licznie zgromadzeni biegacze przeszli przed kościół Chrystusa Dobrego Pasterza, skąd rozpoczął się tegoroczny bieg. Trasa biegu, jak zawsze przebiegała ulicami: Papieską, Jana Pawła II, Stanisławskiego, Nowy Rynek, Kozią, Podrzeczną i zakończyła się przy pomniku Jana Pawła II na Starym Rynku. Wszyscy uczestnicy biegu otrzymali pamiątkowe dyplomy. Choć celem nie było zdobycie podium a uczczenie osoby Jana Pawła II, to nasi uczniowie znaleźli się w czołówce biegaczy, którzy jako pierwsi przekroczyli linię mety.
- kl. 3a wykonali dwie gazetki ścienne, które przypominają osobę Karola Wojtyły i jego myśli, choć wypowiedziane wiele lat temu, wciąż aktualne i warte refleksji.
Nie wiem, czy macie świadomość, ale uczniowie obecnych klas 4 i częściowo kl. 3 to ostatnie grupy młodzieży, która urodziła się jeszcze za życia Karola Wojtyły. Nie słyszeli jednak na żywo jego głosu i nie mogli być świadkami jego pielgrzymek do Polski.
Warto więc przekazywać pamięć o papieżu Polaku następnym pokoleniom, bo bezcenne jest jego świadectwo wiary, postawa nadziei, szacunku do człowieka i wsparcie dla Polaków dążących do odzyskania wolności w okresie komunizmu.