Wykład „Ucieczki piłkarzy w okresie PRLu”

W czwartek, 10 grudnia 2015 roku w naszej szkole interesujący wykład przedstawił pan doktor Sebastian Pilarski…

Wykład: „Ucieczki piłkarzy w okresie PRLu” odbył się z inicjatywy Klubu Historycznego im. AK i pani dyrektor szkoły Elżbiety Skonecznej. Członkowie klubu, dzięki współpracy z IPN oddział Łódź mogli zapoznać się z historiami słynnych „wyjazdów” z PRL i późniejszej grze w zachodnich klubach piłkarzy reprezentacji Polski, m. in. Jana Banasia, Andrzeja Rudego, Zygfryda Sołtysika czy Marka Leśniaka. Dr Sebastian Pilarski z oddziałowego Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów IPN w Łodzi przedstawił w ciekawy sposób sylwetki kilkunastu polskich piłkarzy, którzy w okresie od 1956 do 1988 r. zdecydowali się w sposób nielegalny emigrować i kontynuować piłkarską karierę w zagranicznych klubach. Wykładowi towarzyszyła multimedialna prezentacja sylwetek piłkarzy.

Środowisko piłkarskie było równie inwigilowane przez ówczesne służby, jak inne grupy społeczne w okresie PRL-u. Aczkolwiek motywacją opuszczenia kraju przez piłkarzy nie była ich polityczna działalność. Najczęściej miała podłoże finansowe bądź miłość do kobiety, tak jak to było w przypadku Andrzeja Rudego, którego kariera w Polsce rozwijała się wzorcowo, ale już jego narzeczona nie mogła się realizować w Polsce jako modelka i za jej namową Rudy pozostał na Zachodzie.

Los piłkarskich „uciekinierów” układał się rożnie. Od spektakularnych sukcesów, jak np. w przypadku Helmuta Dudka, który jako pierwszy polski piłkarz zdobył europejski puchar w barwach Borussi Mönchengladbach po wspomnianego A. Rudego, który ostatecznie rozwiódł się z żoną.

W wykładzie uczestniczyli również goście pan Marek Dróżka dyrektor IPN oddział Łódź, pani prof. dr hab. Maria Blomberg przewodnicząca Zarządu Klubu Historycznego im. Gen. Stefana Roweckiego Grota w Łodzi, pan Antonii Galiński pracownik IPN oddział Łódź oraz przedstawicielka lokalnych mediów.