23.01.2019 r. uczniowie klasy 1c i 2c pod opieką pań: Agnieszki Piorun, Urszuli Tworek i Aleksandry Wojciechowskiej-Gasik pojechali na wycieczkę do Kłodawy i Uniejowa. Był to wyjazd dofinansowany przez WFOŚiGW w Łodzi w ramach projektu „Woda wszechobecna”.
Pierwszym celem była kopalnia soli w Kłodawie. Jest to jedyna w Polsce kopalnia, w której turyści mogą zwiedzać komory położone aż 600 m pod powierzchnią Ziemi, a także jedno z dwóch miejsc na całym świecie, gdzie wydobywa się różową sól (drugie z nich znajduje się w Pakistanie). Po ekscytującym zjeździe szybem na poziom 600 m w głąb Ziemi uczniowie zobaczyli m.in. kaplicę św. Kingi, mozaiki ułożone z różnokolorowych, drobnych bryłek soli oraz poznali warunki, w jakich pracują górnicy. Na zakończenie zwiedzania każdy z uczestników dostał po pamiątkowej bryłce różowej soli oraz kilogramowej torebce kłodawskiej soli kuchennej.
Kolejnym etapem podróży był Uniejów. W tamtejszej geotermii uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób pozyskuje się energię geotermalną z wód termalnych o temperaturze 70 stopni Celsjusza znajdujących się na głębokości 2100 m pod powierzchnią Ziemi. Z tej energii płyną korzyści dla środowiska – pochodzi z odnawialnych źródeł i nie zanieczyszcza atmosfery. Za jej pomocą ogrzewanych jest wiele budynków w Uniejowie. Za sprawą odwiertu geotermalnego funkcjonują także Termy Uniejów – wielka atrakcja dla mieszkańców całego województwa łódzkiego.
Wycieczka była bardzo udana i podobała się wszystkim uczestnikom. Uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy i zadowoleni wrócili do Łowicza.
Tekst: Julia Błaszczak, Milena Górczyńska, Natalia Kunikowska, Dominika Siekiera, Natalia Wołek.
Zdjęcia: uczennice klas 1c i 2c.