27 października 2011 roku odbyła się programowa wycieczka klasy 1E „Śladami Józefa Chełmońskiego”. Jako uczniowie szkoły , której patronem jest ten słynny malarz, mogliśmy dokładniej poznać jego twórczość oraz życiorys.
Naszym pierwszym przystankiem po wyruszeniu sprzed budynku szkoły był cmentarz w Żelechowie. Mogliśmy tam zobaczyć miejsce pochówku malarza oraz zapalić na jego grobie symboliczne znicze.
Następnie autokarem wyruszyliśmy w dalszą podróż do Radziejowic. W miejscowości tej znajduje się zespół pałacowo-parkowy, w skład którego wchodzi Muzeum im. Józefa Chełmońskiego. Już po przekroczeniu bramy parku zostaliśmy wręcz zaczarowani urodą tego miejsca. Ponieważ była to nasza pierwsza wycieczka klasowa, postanowiliśmy wykorzystać te piękne widoki do naszych pierwszych wspólnych zdjęć. Odkryliśmy też pomnik Henryka Sienkiewicza oraz popiersie Juliusza Słowackiego. Po zwiedzeniu parku weszliśmy do pałacu. Dzięki pani przewodnik zagłębiliśmy się w historię budynku oraz jego dawnych właścicieli. W salach pałacowych mogliśmy zobaczyć wiele dzieł patrona naszej szkoły takich jak chociażby „Puszcza” czy „Wypłata robocizny”. Wszystkie jego prace zrobiły na nas ogromne wrażenie i utwierdziły nas w przekonaniu, że Chełmoński był wspaniałym twórcą obrazów. Dzięki niemu mogliśmy też przyjrzeć się namalowanym przez niego chłopom czy wspaniałym krajobrazom miejsc w których bywał. Zobaczyliśmy też pokój w którym przez pewien czas tworzył Józef Chełmoński-znajdowała się tam nawet jego sztaluga malarska. Poznaliśmy również ciekawe fakty dotyczące życia artysty jak i jego ukochanego dworku w Kuklówce. Po tej niezwykłej wizycie w pięknym pałacu, udaliśmy się w drogę powrotną do Łowicza, wstępując po drodze na szybki posiłek.
Wizyta w Żelechowie i Radziejowicach była dla nas dużym przeżyciem. Zintegrowaliśmy się jako klasa oraz poznaliśmy wiele ciekawostek, dotyczących Józefa Chełmońskiego. Dzięki temu, jako uczniowie szkoły noszącej jego imię możemy z dumą powiedzieć, że znamy życie i twórczość naszego patrona.
Opiekunami wycieczki były panie: E. Kapusta, A. Wojciechowska-Gasik, B. Żemło.