Warsztaty – Zbadaj swój DNA

4 lutego klasy 3c i 2c pod opieką p. U. Tworek i p. A. Kalińskiej brały udział w warsztatach w BioCentrum Edukacji Naukowej pt. „Zbadaj swój DNA” w laboratorium w Warszawie.Celem zajęć była analiza różnic pomiędzy ludźmi w sekwencji ich DNA. Eksperyment był własnoręcznie przeprowadzany przez uczniów. Na początku zajęć uczestnicy pozyskali DNA poprzez wymaz z jamy ustnej. Kolejnym etapem była izolacja DNA z pobranych komórek, a następnie namnożenie go, wykorzystując metodę PCR. Następnie uczniowie przeprowadzali elektroforezę w żelu agarozowym. Potem wszyscy podziwiali efekty swojej pracy. Uczestnicy warsztatów mieli niepowtarzalną okazję zgłębienia tajemnic własnego DNA oraz zobaczenia go na własne oczy. Między przeprowadzaniem kolejnych reakcji uczniowie brali udział również w wykładach dotyczących budowy i funkcji DNA oraz technik stosowanych w biotechnologii. Zajęcia w BioCentrum bardzo podobały się wszystkim uczestnikom.  Po zajęciach uczniowie mogli porozmawiać z prowadzącymi na temat studiów biotechnologicznych i dowiedzieć się jakie możliwości stoją przed młodymi biotechnologami. Dzięki tej wycieczce uczniowie mogli znaleźć nową dziedzinę swoich zainteresowań. Wykłady przybliżyły zagadnienia związane z realizowanymi ćwiczeniami, uzupełniły wiedzę i dostarczyły niebywałych emocji!
Tekst: Michalina Jankowska 3C