Uroczyste obchody Dnia Sybiraka

W dniu 13 września 2012 roku odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia zatytułowana „W hołdzie zesłanym…” upamiętniająca Dzień Sybiraka.
Akademia została przygotowana przez klasę 2d, pod kierunkiem pani Joanny Skonecznej – Sałudy. Uczniowie przypomnieli najważniejsze fakty z okresu II wojny światowej, związane z tematem uroczystości, które ubarwione zostały wierszami i pięknymi pieśniami śpiewanymi przez szkolny chór prowadzony przez p. Dominikę Pieścik.
W uroczystości brali udział łowiccy Sybiracy, przedstawiciele władz, kombatantów, żołnierzy AK i Szarych Szeregów. Poza młodzieżą I LO na spotkanie zaproszono uczniów wszystkich łowickich szkół średnich.

Z inicjatywy pani dyrektor szkoły Elżbiety Skonecznej oraz Klubu Historycznego im. AK, działającego przy liceum, do szkoły został zaproszony mgr Dariusz Szymanowski Prezes Stowarzyszenia „Wizna 1939”, który mówił m.in. o losie szczątków kapitana Władysława Raginisa, którego Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak w 73 rocznicę bitwy pod Wizną pośmiertnie nominował na stopień majora Wojska Polskiego.
Dzięki zaangażowaniu pasjonatów historii ze Stowarzyszenia, ustalono, gdzie pochowany jest bohaterski obrońca Wizny. Podczas ekshumacji odnaleziono oprócz drobnych fragmentów szkieletów – medalik, ponad dziesięć odłamków od granatu, które wbiły się w ciało Raginisa (kpt. popełnił samobójstwo) oraz odkopano wieczne pióro, które mogli nosić tylko oficerowie. Fragmenty umundurowania, mały portfelik – nikt nie miał wątpliwości, zdaniem pana Dariusza Szymanowskiego, że odnaleziono właściwe miejsce pochówku. W 72. rocznicę śmierci Władysława Raginisa, odbyły się uroczystości pogrzebowe.

Młodzież i zaproszeni goście z zainteresowaniem śledzili słowa prezesa stowarzyszenia, dodatkowo ilustrowane slajdami z miejsc ekshumacji, fragmentami filmu oraz pamiątkami znalezionymi przy szczątkach.