„UMED edukuje”

8 września 2022 r., po raz pierwszy w tym roku szkolnym, uczestniczyliśmy w zajęciach, które odbywają się w ramach projektu „UMED edukuje” (POWR.03.01.00-00-T031/18-00). Tym razem gościliśmy na Oddziale Nauk Biomedycznych Wydziału Lekarskiego w Łodzi. W ramach Bloku II projektu, zatytułowanego „ABC anatomii” wysłuchaliśmy wykładów na temat:

1. Układ krążenia, szczególna rola serca.
  2. Układ oddechowy, szczególna rola płuc i krtani.
  3. Układ nerwowy, szczególna rola mózgowia.

W trakcie trzech wykładów zapoznaliśmy się z anatomią ludzkiego ciała na przykładzie analizy budowy i znaczenia 3 układów narządowych człowieka oraz ich kluczowych narządów.

Największe wrażenie zrobiły jednak na nas zajęcia w Muzeum Anatomicznym, gdzie znajduje się wiele naturalnych eksponatów ciała człowieka. Zbiory muzeum liczą aż 370 preparatów, wśród których są ludzkie ciała umieszczone w akwariach z formaliną, płody i poszczególne organy człowieka. Ekspozycji nie można tak po prostu „zwiedzić” – poza studentami i pracownikami UM preparaty mogą oglądać zorganizowane grupy licealistów ze szkół współpracujących z uczelnią. I właśnie jedną z tych grup byliśmy my – uczniowie kl. 3 a i 3 c.

Niestety nie możemy przekazać Wam z naszej wizyty fotorelacji, ponieważ w budynku Uniwersytetu Medycznego obowiązuje całkowity zakaz fotografowania. Ale uwierzcie nam na słowo – było warto. Aura tajemnicy towarzysząca tej jednostce Uniwersytetu Medycznego nie jest przypadkowa.