Uczniowie I LO na Uniwersytecie Łódzkim

11 grudnia 2019 roku uczniowie klas 2D, 3B i 3D wraz z polonistkami wzięli udział w serii wykładów zorganizowanych w ramach projektu Środy z polonistyką na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwszy wykład, który  wygłosiła  pani dr Katarzyna Badowska, dotyczył skandalizujących zjawisk w środowisku polskich pisarzy i poetów przełomu XIX/XX wieku oraz ich wpływu na literaturę. Następne spotkanie, które poprowadziła pani dr Magdalena Kuran, przybliżyło uczniom historię bibliotek na świecie. Ostatni wykład był poświęcony Witkacemu – artyście dwudziestolecia międzywojennego, który nie bał się przełamywać ówczesnych konwenansów. Pan prof. Tomasz Bocheński żywiołowo opowiedział słuchaczom o najważniejszych aspektach życia twórcy-jego dzieciństwie, działaniach artystycznych, koncepcjach pojmowania sztuki i problemach z jakimi musiał się zmierzyć poeta. Tematyka poruszona przez wykładowców bardzo zaciekawiła młodzież. Humaniści zdobyli wiedzę będącą genialną podstawą do poszerzanie swoich horyzontów intelektualnych.

Tekst – Paulina Sosnowska
Zdjęcia – Dominika Kowalczyk