Największą mądrością jest umieć jednoczyć, nie rozbijać.
Kardynał Stefan Wyszyński
Nawiązując do dialogu oraz szacunku wobec innych religii, mając w pamięci słowa kardynała Stefana Wyszyńskiego, w poniedziałek 11.10.2021 r., uczniowie klas 3cp, 3bp oraz 3cyber udali się do Warszawy, by zgłębiać wiedzę o różnych religiach świata.
Swoją wycieczkę rozpoczęli od odwiedzenia meczetu znajdującego się w dzielnicy Wilanów. Imam opowiedział o prawach rządzących w islamie oraz o modlitwach muzułmańskich. Chętnie też odpowiadał na pytania.
Kolejnym punktem podróży była Cerkiew św. Marii Magdaleny na Pradze, miejsce modlitw wyznawców prawosławia. Ksiądz grekokatolicki przybliżył zasady wiary i życia religijnego swoich wiernych. Opowiadał o ikonach i wystroju świątyni. Młodzież mogła też zapalić świece w różnych intencjach.
Będąc na Starówce, uczniowie wstąpili do Kaplicy-mauzoleum,z sarkofagiem kardynała Stefana Wyszyńskiego, znajdującej się w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie.
Przekraczając próg tej imponującej XIV-wiecznej budowli, uczestnicy wycieczki znaleźli się w jednej z najważniejszych polskich świątyń. Bazylika ta była bowiem świadkiem wielu historycznych wydarzeń, np. koronacji króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w 1764 roku. Odbywały się tu również śluby i pogrzeby królewskie.
W Kościele Ewangelicko-Reformowalnym natomiast pastor wyjaśnił, na czym opiera się teologia tego wyznania. Wytłumaczył też, dlaczego w miejscu modlitw nie ma rzeźb i obrazów oraz konfesjonałów.
Swoją przygodę z religiami świata zakończono w Synagodze im. Zalmana i Ryfki Nożyków, która jako jedyna ocalała z warszawskich żydowskich domów modlitwy. Młodzież dowiedziała się, co to takiego – Rosz ha -Szana, Jom Kipur i Chanuka. Usłyszała też, jak ważna dla każdego chłopca jest Bar micwa.
Na koniec, każdy mógł obejrzeć sklep koszerny, a nawet zrobić w nim zakupy.
Tekst i zdjęcia: Paulina Szymkowicz