SZKOŁA PAMIĘTA…

(…)
Smutek to jest mrok po zmarłych tu,
ale dla nich są wysokie jasne światy.
Zapal świeczkę.
Westchnij.
Pacierz zmów.
Odejdź pełen jasności skrzydlatej.
                                       (Joanna Kulmowa, W Zaduszki)

W Dzień Wszystkich Świętych i w Dzień Zaduszny powracamy myślami nie tylko do swych bliskich zmarłych. Zapalamy świeczkę i dla tych, których mogiły stoją dawno zapomniane. Uczniowie naszej szkoły z klasy 1a i 1d też na chwilę przystanęli, pamiętali o grobach  nauczycieli I Liceum Ogólnokształcącego im. Józefa Chełmońskiego i zapalili tradycyjne znicze na łowickich nekropoliach.

Pochylili też głowę i w zadumie oddali hołd przy symbolicznym grobie kapitana Korpusu Ochrony Pogranicza Tadeusza Osmolaka, więzionego w obozie jenieckim NKWD w Starobielsku, zamordowanego w 1940 r. w Charkowie. To kolejny przykład tego, że młodzież I LO stara się pielęgnować pamięć nie tylko o pedagogach i pracownikach szkoły, ale także o bohaterach związanych z naszym miastem. Warto przypomieć, że wolontariusze uczestniczyli także w porządkowaniu cmentarza prawosławnego i grobu uczestnika walk o wolność płk. Józefa Rzodkiewicza.

#SzkołaPamięta

Tekst J. Skoneczna-Sałuda

Zdjęcia A. Smela, M. Firmowska, M. Karda, T. Piasecki.