STRZYGI, ZMORY, RUSAŁKI…

17 października klasa 1d pod opieką p. Dominiki Kowalczyk wybrała się do łowickiego Muzeum na lekcję muzealną „Wiejskie strachy – strzygi, zmory i rusałki – opowieść z prezentacją multimedialną”.

Jako, że tematyka zajęć była nietypowa, nie możemy po prostu podać informacji, że uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na temat kultury niematerialnej Księstwa Łowickiego i Mazowsza. Młodzież poznała historie na temat… strzyg, przerażających nieumarłych, wysysających krew z ofiary, mamun, boginek, dręczących ciężarne kobiety i podmieniających niemowlęta w kołyskach, zmorach, nocnicach, południcach, wodnikach, rusałkach… i o tym, że niektórzy jeszcze dziś drżą przed mamunami, bo skąd tyle wózków dziecięcych z przytwierdzoną czerwoną wstążeczką?