„Pod skrzydłami Aniołów”

Za poetą, Krzysztofem Kamilem Baczyńskim, w czasie tegorocznej Wigilii Szkolnej, która odbyła się w I LO im. J. Chełmońskiego w Łowiczu w dn. 22.12.2022 r. o godz. 10.00, pytaliśmy:

„Aniołowie, aniołowie biali,

na coście to tak u żłobka czekali,

pocoście tak skrzydełkami trzepocąc

płatki śniegu rozsypali czarną nocą?” („Kolęda”, fragment)

I poszukiwaliśmy odpowiedzi na to pytanie, najpierw w tekstach Starego Testamentu, począwszy od proroków: Micheasza, Izajasza, Zachariasza czy Jeremiasza poprzez Księgę Samuela i Psalmy Dawidowe. To, co  zapowiedziane zostało w Starym Testamencie i na co czekali ludzie przez tak wiele pokoleń, wypełniło się wraz z narodzeniem Syna Bożego: „Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy nie zginął, ale miał życie wieczne.”(J 3,16)

Boże Narodzenie… Czy jeszcze rozumiemy nazwę i istotę tego święta?

Cyprian Kamil Norwid tak odczytał prawdę o Bożym Narodzeniu:

„Przyszła nareszcie chwila ciszy uroczystej.

Stało się – między ludzi wszedł Mistrz wiekuisty.

I do historii, która wielkich zdarzeń czeka,

dołączył biografię każdego człowieka” („Rzecz o wolności słowa” fragment).

Razem z Aniołami, których w naszym przedstawieniu było 30 (nie licząc tych na dekoracjach

i ozdobach stołu wigilijnego), pod ich skrzydłami,  mogliśmy wyruszyć wraz z „Chórem Józefa”, uczniami klasy 1c, 1 d oraz 3a  w podróż wiary, poszukując prawdziwego sensu Świąt Bożego Narodzenia. Było bardzo anielsko i radośnie. Oczywiście nie zabrakło nastrojowego tańca

z lampionami, który anielskie dziewczyny wykonały do świątecznej piosenki zespołu TGD „Noel” oraz Anny Wyszkoni „Od nieba, do nieba”. Naprawdę poczuliśmy się jak w niebie wśród Aniołów. I niech to uczucie i wrażenie pozostanie z nami na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia, a nawet dłużej, może na wieczność…

Jeśli chcecie przekonać się, że tak było naprawdę, zapraszamy na fotorelację poniżej.

A w Nowym Roku bądźcie wszyscy weseli, jako w niebie Anieli.