Pan profesor Jacek Szczytko z Uniwersytetu Warszawskiego prezentuje mechanikę kwantową.

W piątek 21 kwietnia 2017 r. na 5-tej i 6-tej lekcji w pracowni fizycznej obył się wykład pana profesora dr. hab. Jacka Szczytko z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego na temat „Mechanika kwantowa dla początkujących”. Wykład pana profesora Jacka Szczytko był wzbogacony licznymi i ciekawymi doświadczeniami z zakresu promieniowania, widm, obrazów z kamery termowizyjnej, zjawiska fotoelektrycznego zewnętrznego, własności światła laserowego, dyfrakcji i interferencji. Słuchaczami wykładu byli uczniowie Naszego Liceum z klas 2a i 2b uczący się fizyki na poziomie rozszerzonym i uczniowie z klasy 1b i 1a zainteresowani fizyką.

Pan profesor Jacek Szczytko zaprezentował zjawiska kwantowe i przedstawił kwantowy opis tych zjawisk, sens fizyczny funkcji falowej, kwantowy opis interferencji oraz nieprzewidywalność wyjściowych stanów kwantowych na podstawie wyników doświadczeń. Podał przykłady zastosowania mechaniki kwantowej. Przestawił też zalety studiowania na kierunkach związanych z fizyką i nanotechnologią. Zaprezentował wyniki badań materii za pomocą mikroskopów wykorzystujących zjawiska kwantowe.

Wykład cieszył się dużym zainteresowaniem naszych uczniów, choć prezentowane treści nie należały do łatwych. Wykład z mechaniki kwantowej stanowi uzupełnienie zajęć z fizyki, szczególnie dla uczniów planujących dawanie matury z fizyki i studiowanie na kierunkach przyrodniczych i politechnicznych.