Obchody Dnia Sybiraka w I LO

17 września 2020 r. przypadła 81. rocznica napaści ZSRR na Polskę. Tego dnia obchodzony jest Światowy Dzień Sybiraka, podczas którego wspominane są losy zesłańców. Od 1992 tradycyjnie, co roku, w murach I Liceum Ogólnokształcącego im. Józefa Chełmońskiego, odbywało się spotkanie poświęcone tym obchodom. Uczestniczyli w nim łowiccy Sybiracy, rodziny repatriantów oraz nasi uczniowie. W ten sposób szkoła pragnęła oddać hołd ludziom zesłanym do Kazachstanu, na Syberię, których kości, krew i łzy przesiąkły każdy skrawek tej nieludzkiej ziemi.

W tym roku obchody miały nieco inny charakter. Ze względu na ograniczenia związane z pandemią nie było wzruszającej akademii, pięknie recytowanych wierszy oraz wyciskających łzy pieśni patriotycznych.

Jednak nasza młodzież stanęła i tym razem na wysokości zadania.

Uczniowie klasy 2ap, pod kierunkiem nauczycielki języka polskiego p. Dominiki Kowalczyk i nauczyciela historii p. Pawła Salamondry, stworzyli niezwykle interesującą prezentację poświęconą Sybirakom. Dzięki pomocy p. Jolanty Rybickiej została ona udostępniona całej społeczności na telewizorze na szkolnym korytarzu.  Uczniowie, w ten właśnie sposób, dowiedzieli się, co kryje pojęcie Syberia i Sybirak, poznali fale deportacji w głąb ZSRR oraz trudności z jakimi musieli zmierzyć się zesłańcy. Całość uzupełniły wspomnienia łowickich Sybiraków, które rozbrzmiewały w tle pojawiających się slajdów. W tym celu zostały wykorzystane m.in. fragmenty autentycznych doświadczeń sybirackich z książki napisanej w 1993 r. przez uczniów I Liceum,  pod  kierunkiem  ówczesnego nauczyciela historii p. Krzysztofa Jana Kalińskiego. Dopełnieniem prezentacji było wykonanie Marsza Sybiraków – Mariana Jonkajtysa oraz przypomnienie sobie tradycyjnych uroczystości z zaproszonymi zesłańcami dzięki zachowanym zdjęciom w szkolnym archiwum.

Po raz kolejny uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Józefa Chełmońskiego udowodnili jak ważna jest dla nich pamięć o łowickich Sybirakach, pamięć, którą należy chronić, pielęgnować i przekazywać młodszych pokoleniom.