O czarownicy, żółwiach i świętym Marcinie…czyli wycieczka klas pierwszych do Gniezna i Poznania

14 i 15 czerwca uczniowie klas: 1a, 1b, 1c i 1d uczestniczyli w wycieczce do Gniezna oraz Poznania. Pierwszego dnia młodzież zwiedziła Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, w którym dzięki unikalnym zbiorom mogła przypomnieć sobie historię powstania naszego państwa.
Przewodnik, w trakcie wędrówki przez stałą wystawę, opowiadał o
książętach i królach, którzy tworzyli i umacniali Polskę. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Katedry pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i Świętego
Wojciecha. Uczniowie przypomnieli sobie historię życia i śmierci Świętego Wojciecha przedstawioną na zabytkowych drzwiach świątyni.
Przewodnik poszerzył wiedzę młodzieży na temat artefaktów znajdujących się w budynku oraz jego burzliwej historii. Uczniowie mieli również okazję odbyć pouczający spacer z przewodnikiem po pierwszej stolicy Polski. Nazajutrz uczniowie zwiedzili poznańską Bazylikę Archikatedralną św. Apostołów Piotra i Pawła. Wzbudziła ona duże zainteresowanie ze względu na relikty architektoniczne
identyfikowane przez badaczy jako prawdopodobne groby monarsze: księcia Mieszka I i króla Bolesława Chrobrego.
W trakcie spaceru po Poznaniu przewodnik przypomniał historię
świętego Marcina i rogali świętomarcińskich, opowiadał o czarownicach i żywieniu się żółwiami, bobrami i innymi rybami.
Wyjazd został dofinansowany w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”.