Młodzi fizycy z klasy 2a i 2b na Politechnice Warszawskiej

Grupa uczniów z klasy 2b i 2a Naszego Liceum, którzy uczą się fizyki na poziomie  rozszerzonym,  w dniu 29 maja 2019 r. brała udział w wycieczce na Wydział Elektryczny  Politechniki Warszawskiej. Zwiedzaliśmy laboratoria i uczestniczyliśmy w pokazach z zakresu zjawisk elektrycznych. Wycieczka rozpoczęła się od wykładu Absolwenta Naszego Liceum p. dra inż. Tadeusza Daszczyńskiego na temat wyzwań czwartej rewolucji przemysłowej – wykorzystania sieci i powiązań między urządzeniami, porozumiewania się urządzeń, skanowania laserowego i nowoczesnego zarządzania produkcją. Następnie p. docent Tomasz Winek przedstawił kierunki, poziomy i formy studiowania oraz wymagania stawiane kandydatom na studia na kierunku elektrotechnika, informatyka stosowana, automatyka i robotyka stosowana oraz elektromobilność.
W drugiej części uczestniczyliśmy w pokazach w laboratorium wysokich napięć, gdzie obserwowaliśmy widowiskowe zjawiska towarzyszące przepływowi prądu pod wpływem napięcia 2,5 miliona woltów. Następnie odwiedziliśmy laboratorium zwarciowe, gdzie p dr inż. Tadeusz Daszczyński przedstawił generator udarów prądowych, który wytwarza prądy o natężeniu do stu tysięcy amperów. Poznaliśmy skutki wywołane przez prądy o ogromnych natężeniach.
Mieliśmy okazję mierzyć samodzielnie natężenia prądów rzędu kilkaset amperów, posługiwać się kamerą termowizyjną. Dzięki Naszemu Absolwentowi poznaliśmy działanie wielu specjalistycznych aparatów elektrycznych.
Na koniec zwiedziliśmy z przewodnikiem Muzeum Politechniki Warszawskiej. Duże zainteresowanie uczniów pokazami w laboratoriach potwierdza tezę, że wycieczka ta stanowi wartościowe uzupełnienie naszych lekcji fizyki.

Fotografie Jolanta Rybicka, Marek Rybicki, tekst Marek Rybicki.