LIII Zjazd Najstarszych Szkół w Polsce

W piątek, 7 czerwca delegacja uczniów klas pierwszych i drugich wraz z p. Dyrektor i sztandarem szkoły uczestniczyła w doniosłym wydarzeniu, jakim był LIII Zjazd Najstarszych Szkół w Polsce.
Dyrektorzy placówek edukacyjnych z całej Polski przyjechali do Łowicza, aby wziąć udział w trzydniowych uroczystościach w Szkole Podstawowej nr 2, która była gospodarzem wydarzenia.
Uroczystości rozpoczęła Msza Św. w intencji uczestników zjazdu, którą w kościele Świętego Ducha w Łowiczu sprawował bp. ks. Wojciecha Osiala. Podczas Mszy św. nastąpiło poświęcenie sztandaru Stowarzyszenia na rzecz Najstarszych Szkół w Polsce, do którego należy również nasza szkoła. Dalsza część uroczystości odbyła się w budynku Szkoły Podstawowej nr 2 im. Adama Mickiewicza w Łowiczu.
Obecnie stowarzyszenie, które istnieje od 1973 r. zrzesza 53 szkoły, które istnieją przynajmniej od 100 lat. Organizacja została założona przez działaczy oświatowych na Zjeździe Krajowym w Skarżysku-Kamiennej 15-16 lutego 1991 r. Wzięli w nim udział delegaci z ponad 40 szkół. Obrady uznano za drugi krajowy Zjazd szkół, bowiem palmę pierwszeństwa przyznano pierwszemu w dziejach polskiego szkolnictwa spotkaniu przedstawicieli wiekowych szkół średnich w Warszawie 10 grudnia 1973 r. w gmachu Technikum Kolejowego Ministerstwa Komunikacji z okazji obchodów 200 – rocznicy Komisji Edukacji Narodowej (KEN). Wówczas, pod auspicjami Ministerstwa Oświaty i Wychowania, wzięło w nim udział 50 zaproszonych przedstawicieli szkół, z tego 21 z rodowodem sięgającym do XVIII w. włącznie. Ciekawostką jest fakt, że z terenu miasta Łowicza do stowarzyszenia należą 2 szkoły, z Warszawy 4, a np. z Łodzi tylko 1 taka placówka edukacyjna. Najstarszą zaś z istniejących nieprzerwanie w tym samym miejscu szkół w Polsce i jedną z najstarszych w Europie jest Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku, zwana popularnie Małachowianką, która została założona w 1180 roku. My w listopadzie 2023 r. obchodziliśmy jubileusz 590-lecia naszej szkoły i jesteśmy dumni, że należymy do tak zacnego grona.