Konferencja „Tradycje legionowe w regionie łódzkim 1914-2014”

30 września 2014 roku członkowie Klubu Historycznego im. Armii Krajowej działającego w naszej szkole wzięli udział w konferencji.

Konferencja „Tradycje legionowe w regionie łódzkim 1914 – 2014” została zorganizowana w ramach projektu edukacji patriotycznej „Od Legionów Polskich do niepodległości i obrony II Rzeczypospolitej” przez WODN w Łodzi.
Klub Historyczny im. AK reprezentowali: Aleksandra Borcuch kl. 2d, Wiktoria Kolec kl. 2b oraz Mateusz Tonderski kl. 3c pod opieką pani Joanny Skonecznej-Sałudy. Uczniowie wysłuchali ciekawych referatów poświęconych m.in. działaniu i organizacji oddziałów Józefa Piłsudskiego w regionie łódzkim w latach 1914-1915 (dr T. Z. Bogalecki), legionowej służbie zdrowia (mgr O. Kowalczyk) oraz funkcjonowaniu organizacji legionistów polskich i ich rodzin w regionie łódzkim w latach 1918 – 2014 (mgr inż. A. Przepałkowski).
Uczestnicy mieli możliwość obejrzenia wystawy pochodzącej z prywatnych zbiorów pana prof. dr hab. n. med. Z. Dudkiewicza „Legiony Polskie w falerystyce, medalierstwie, dokumentach i wydawnictwach” oraz złożenia kwiatów przy tablicy upamiętniającej działalność legionistów w Łodzi przy ulicy Sienkiewicza.

lodz 1 lodz 2
lodz 3 lodz 4