Inauguracja współpracy z Wydziałem Geografii UŁ w roku szkolnym 2017/2018

Dnia 17 października 2017 r., w ramach współpracy z Wydziałem Geografii Uniwersytetu Łódzkiego, uczniowie klas drugich rozszerzający geografię pod opieką pani Agnieszki Piorun i pani Aleksandry Wojciechowskiej-Gasik uczestniczyli w wykładzie inaugurującym bieżący rok współpracy.

Młodzież została przywitana przez panią dr Marię Adamczewską, która sprawuje opiekę nad zaprzyjaźnionymi szkołami. Na początku wykładu wysłuchaliśmy krótkiego wprowadzenia dr. Andrzeja Stasiaka na temat Budżetu Obywatelskiego Samorządu Województwa Łódzkiego. Przybliżył nam zadanie pt.”Poznajemy Ojcowiznę”, które zostało opracowane przez pracowników wydziału. Ma ono na celu promowanie subregionu łódzkiego, wydanie „Kanonu krajoznawczego województwa łódzkiego” oraz gry planszowej „Poznajemy łódzkie”. Głównym punktem wyjazdu był wykład pani prof. Agnieszki Rochmińskiej, która zdała nam relację ze swojej podróży do Namibii. Przedstawiła najważniejsze informacje o tym kraju tj. uwarunkowania przyrodnicze, klimatyczne, gospodarkę, a także kulturę i życie codzienne tamtejszej ludności. Najbardziej zainteresowały nas refleksje pani profesor na temat jej wyprawy, ponieważ Afryka jest bardzo interesującym kontynentem, który skrywa przed nami wiele tajemnic. Spotkanie odbyło się w nowej auli, która w ubiegłym roku została oddana do użytku. Po skończonym wykładzie udaliśmy się do ogródka geologicznego, znajdującego się na terenie wydziału. Dzięki słonecznej pogodzie mogliśmy obejrzeć dokładnie skały magmowe, osadowe oraz metamorficzne. Tablice informacyjne umożliwiły nam pogłębienie naszej wiedzy na temat tych rodzajów skał. Wyjazd uważamy za bardzo udany, dlatego w przyszłości chętnie wybierzemy się tam jeszcze raz.