I Mały Piknik Naukowy już za nami!

10 czerwca w godzinach 10.00-13.00 odbył się pierwszy w historii naszej szkoły Piknik Naukowy pod patronatem honorowym Starosty Łowickiego – Pana Krzysztofa Figata i patronatem medialnym „Nowego Łowiczanina”. Celem przedsięwzięcia było zaprezentowanie różnych dyscyplin naukowych  w sposób inny niż ten, który jest nam znany z lekcji.

Wśród prezentujących się gości znaleźli się: Experymentarium – pokazy z suchym lodem, ciekłym azotem oraz prezentacja eksponatów naukowych , IPN w Łodzi, Uczelnie (Uniwersytet Łódzki, Politechnika Łódzka, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Szkoła Główna Służby Pożarniczej w Warszawie, Wyższa Szkoła Gospodarki Krajowej w Kutnie, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Skierniewicach, Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi, Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi, Studium Pracowników Społecznych i Medycznych w Łodzi), ŁOK, PTTK , Muzeum w Łowiczu, Łowicki Klub Krótkofalowców, Bractwo Rycerskie w Łowiczu, Grupa Rekonstrukcji Historycznych „Wolność i Niezawisłość” Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Łowiczu, Stowarzyszenie Historyczne Pułk 37 w Kutnie, Sanepid w Łowiczu, Komenda Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Łowiczu, Komenda Powiatowa Policji w Łowiczu, Wojskowa Komenda Uzupełnień w Skierniewicach, Hufiec ZHP w Łowiczu. Stoiska wyżej wymienionych instytucji zwiedzali nie tylko uczniowie I LO, ale także ich rodziny, czy przedstawiciele władz lokalnych. Mogli oni poznać tajemniczy świat owadów tropikalnych (w tym największego ślimaka lądowego), sposoby zachowywania się suchego lodu i przedmiotów w kontakcie z ciekłym azotem, a także tajniki strzelania z łuku i średniowiecznego kowalstwa. Experymentarium umożliwiło zwiedzającym porównanie ludzkiego tętna  z tętnem myszy oraz poznanie budowy kołyski Newtona. Podziwiano również wile rodzajów skał i kamieni z różnych zakątków świata, a uczniowie naszej szkoły przyciągnęli uwagę pokazami z wykorzystaniem cieczy nienewtonowskiej. Na Sali gimnastycznej była eksponowana wystawa „Kalendarium Łodzi 1939–1989. Od czterech kultur do monokultury”. Czas umilały wszelkiego rodzaju konkursy, gry i zabawy, przygotowane przez uczniów i nauczycieli naszej Szkoły.

Piknik spotkał się z bardzo pozytywnym odbiorem. Nie tylko najmłodsze dzieci, ale również dorośli byli pod dużym wrażeniem wszystkich atrakcji, czego dowodzą niżej zamieszczone fotografie.

Mamy nadzieję, że w przyszłym roku  podczas kolejnej edycji Pikniku pogoda jak i frekwencja zwiedzających nas nie zawiodą!