I LO im. Józefa Chełmońskiego pamięta i świętuje 3 Maja.

W 233 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja uczniowie naszej szkoły z klas 1d oraz 3d z pocztem sztandarowym wzięli udział w uroczystej mszy świętej upamiętniającej to wydarzenie. Po mszy świętej odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego, a następnie delegacje uczniowskie złożyły kwiaty pod pomnikiem Synów Ziemi Łowickiej Bojowników o Niepodległość oraz pomnikiem Świętego Jana Pawła II.

Warto przypomnieć, że Konstytucja 3 Maja z 1791 roku – była pierwszą w Europie a drugą na świecie. Stanowiła próbę unowocześnienia ustroju Polski i ratowania jej suwerenności. Mimo że obowiązywała zaledwie 14 miesięcy, do dzisiaj jest jednym z fundamentów polskiej tradycji republikańskiej i powodem do dumy dla Polaków.