Dzień Sybiraka

Dzień Sybiraka przypada 17 września  – w rocznicę napaści sowieckiej Rosji na Polskę. Tego dnia w całej Polsce wspominane są losy zesłanych na Syberię. To szczególna data dla Sybiraków i Kresowian, jest symbolem naznaczenia ich życia, sposobem na zachowanie w pamięci ich tragedii i tułaczego losu. Od wielu lat w naszej szkole w okolicy 17 września przygotowujemy spotkanie młodzieży klas pierwszych z łowickimi Sybirakami i inicjatorem tej szkolnej tradycji – panem Krzysztofem Kalińskim, burmistrzem Łowicza.

W tym roku uroczystość z okazji Dnia Sybiraka przypadła na 25 września. Akademia zatytułowana „Dzięki matce…” przygotowana została przez klasę 2b oraz szkolny Chór Józefa pod kierunkiem pani Dominiki Kowalczyk. Śpiewając i recytując wiersze uczniowie przedstawili historię rodzin Sybiraków wywożonych, zabijanych i torturowanych na zesłaniu.

Podczas uroczystości Burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński opowiadał o początkach Związku Sybiraków w Łowiczu, o tym, jak 27 lat temu, jeszcze jako nauczyciel historii w „Chełmońskim”, spotkał się z zesłańcami w salce katechetycznej przy kościele pijarskim… Na spotkaniu obecni byli także, m.in.: Zbigniew Kostrzewa, były wiceprezes zarządu głównego Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich oraz Lidia Teleman żona Stanisława Telemena, zmarłego 6 lat temu wieloletniego prezesa Stowarzyszenia Szarych Szeregów w Łowiczu.

Uczniowie klas pierwszych po zakończonym apelu podzielili się swoimi wrażeniami: „Bardzo wzruszające, szczególnie piosenka o matce”- powiedziała Ola. „Współczuję zesłańcom… szkoda że zaproszeni starsi goście nie mogli zabrać głosu po montażu… być może, ze wzruszenia” – dodała Julia.

Dołóżmy starań, aby dramatyczne wydarzenia z tego okresu przetrwały w pamięci i świadomości kolejnych pokoleń.