Chełmon w Operze!

To już trzecie spotkanie z operą, na które w ramach realizowanego w naszej szkole projektu „Chełmon w Operze!” udali się uczniowie naszej szkoły. Po doskonałym „Samsonie i Dalili” C. Saint-Saënsa oraz „Halce” S. Moniuszki, przyszedł czas na klasyk klasyków w świecie dzieł operowych, którego muzyczne fragmenty i arie są rozpoznawane i nucone nawet przez kompletnie niezorientowanych operowo, nieświadomych ich pochodzenia odbiorców.
14 listopada 2019 r. na wieczornym spektaklu w Teatrze Wielkim w Łodzi, w sali wypełnionej do ostatniego miejsca rozległy się pierwsze dźwięki słynnej „Carmen”. To wystawiona po raz pierwszy 3 marca 1875 r. na scenie paryskiej Opéra-comique opera w 4 aktach francuskiego kompozytora Georgesa Bizeta z librettem Henriego Meilhaca i Ludoviva Halévy’ego, oparta na noweli Prospera Merimé, o tym samym tytule. „Carmen” to dzieło, które na długo, może nawet na zawsze zapada w pamięć. Tak jest chociażby z wykonywaną podczas I aktu przez tytułową bohaterkę utworu – Carmen – Habanerą z otwierającym tekstem L’amour est un oiseau rebelle (Miłość jest wolnym ptakiem), czy śpiewanym w II akcie przez kochanka hiszpańskiej femme fatale – Toastem Torreadora. Piękno opery w dziele Bizeta jest nie do podważenia! A my z niecierpliwością czekamy na kolejne z nią spotkanie już niebawem i zapraszamy całą społeczność Chełmona do naszego projektu!
Koordynacja: Jacek Wiśniewski