„ BohaterON – włącz historię!”.

Społeczność I Liceum Ogólnokształcącego im. Józefa Chełmońskiego w ramach lekcji historii oraz historii i teraźniejszości wzięła udział w projekcie edukacyjnym „ BohaterON – włącz historię!”. Jest to ogólnopolska kampania mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Uczniowie z klas pierwszych i czwartych uczestniczyli w lekcjach tematycznych, poznali realia Powstania Warszawskiego i losy Powstańców Warszawskich. Ponadto trzy klasy: ID, IC oraz IB mogły zakosztować gry aktorskiej – wcielając się w uczestników Powstania. Uczniowie zostali wcześniej podzieleni na grupy, z których każda drogą losowania otrzymała temat, który przygotowała, a następnie prezentowała na forum klasy. Kreacje aktorskie uczniów okazały się znakomite. Młodzi ludzie dołożyli wiele starań przygotowując odpowiednie stroje, muzykę i rekwizyty, co istotnie wpłynęło na przekaz artystyczny. Nie zabrakło naturalnych reakcji, spontaniczności, emocji, śmiechu, ale i tremy. Zajęcia ukazały duży potencjał i aktywność młodzieży. Można rzec, że były to lekcje historii w nieco innym wymiarze.

Zwieńczeniem działań uczniowskich było wysyłanie drogą on-line kartek do żyjących Powstańców Warszawskich. Uczniowie indywidualnie, w parach lub grupach tworzyli: życzenia, wiersze, słowa podziękowań, grafiki, które następnie wysyłali do konkretnego uczestnika lub uczestniczki Powstania Warszawskiego bądź ogólnie do żyjących Powstańców.

Zajęcia ukazały, że poznając historię możemy wychodzić poza „utarte schematy”.

Gratulujemy i życzymy kolejnych ciekawych inicjatyw.