Baśniowa walizka

W roku 2012 mija dwieście lat od pierwszego wydania „Kinder – und Hausmärchen”, czyli „Baśni dla dzieci i dla domu”, słynnego na całym świecie zbioru baśni braci Grimm, wpisanego w 2005 roku na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. W związku z tym  pierwszej połowie października gościła w naszym liceum baśniowa walizka – Märchenkoffer – wypożyczona z Instytutu Goethego w Warszawie. Zawartość walizki stanowiły niemieckie wydania baśni braci Grimm. Były to piękne pod względem edytorskim książki dla dzieci, dzięki którym uczniowie mogli powrócić do lat niedawnego dzieciństwa i przypomnieć sobie ulubione baśnie oraz poznać ich niemieckie tytuły: Rotkäppchen, Hänsel und Gretel, Schneewittchen, Aschenputtel… Odświeżenia pamięci wymagał quiz polegający na odgadywaniu tytułów na podstawie zdjęć baśniowych rekwizytów, uczniowie ćwiczyli niemiecki opisując najładniejsze obrazki z książek oraz czytając fragmenty baśni.

Nieco mniej znana baśń „Rumpelstilzchen” została przeczytana w całości.

Lekcje z „baśniową walizką” były pełne pozytywnych emocji i przypomniały uczniom o roli, jaką bracia Grimm odegrali w historii kultury europejskiej.