Artysta spod Łowicza urodził się 170. lat temu… życzenia dla Chełmońskiego

7 listopada uczniów naszej szkoły obowiązywał strój imprezowo-urodzinowy tj. czapeczki, baloniki i inne „trąbiki”…, ponieważ świętowaliśmy 170 rocznicę urodzin patrona szkoły. Samorząd szkolny wspólnie z Chórem Józefa zaplanował na ten dzień moc atrakcji: koncert życzeń „Dla Ciebie…”, konkurs na najpiękniejszy i najsmaczniejszy tort dla Jubilata, fotościankę, kiermasz ciast, międzyklasowy turniej na prezent dla patrona i … niespodziankę – „belgijkę”. W efekcie urodzinowej imprezy posypały się nagrody – klasowe kropki. Swoją laurkę z życzeniami najlepiej zaprezentowały klasy: 1ag, 1 ap, 3a, a najsłodszą formę uczczenia pamięci Józefa Chełmońskiego przygotowali uczniowie z klas: 1bp, 1cg, 1 cyber. Gratulujemy serdecznie i dziękujemy za wspólną zabawę!!!
O godzinie 12.00 w Muzeum w Łowiczu rozpoczęła się część oficjalna obchodów rocznicy, podczas której pani dyrektor Dorota Dziekanowska-Słoma i pan dyrektorem Muzeum w Łowiczu Grzegorzem Dębskim podsumowali projekt „Chełmońskie inspiracje – w 170 rocznicę urodzin malarza” zorganizowany przez I LO przy współpracy z Muzeum w Łowiczu, dzięki dofinansowaniu ŁOK – Małe Granty 2019. Podczas tej uroczystości nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego „Chełmońskie inspiracje”. I miejsce zdobyła Wiktoria Zwolińska (I LO kl. 2b), II miejsce – Justyna Muras (Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 2. Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego i Praktycznego), III miejsce – Adam Jakubowski (Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 2. Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego i Praktycznego), wyróżnienie – Zuzanna Bogus (I LO kl. 3b). Ponadto nagrody i wyróżnienia otrzymali również uczestnicy pleneru malarskiego oraz ich opiekunowie – pan Wojciech Kutkowski i pani Agnieszka Łazińska. Całość uzupełnił wykład Mariusza Kasprzaka z Muzeum Mazowieckiego w Płocku pod tytułem „Pejzaże Chełmońskiego. O twórczości „samotnika z Kuklówki”.
Nagrodzone prace uczniów oraz dzieła samego Józefa Chełmońskiego można było oglądać w sali wystaw tymczasowych. Obrazy pochodzą ze zbiorów Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Ekspozycja będzie prezentowana w tym miejscu do końca 2019 roku.
Poniżej – fotorelacja z uroczystości.