Akcja Żonkile w I LO

ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ

19 kwietnia 2024 roku przypadała 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. Nasze liceum kolejny raz włączyło się w Akcję Żonkile, która jest organizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich – POLIN.

W tym roku:

– klasy 1 na godzinach z wychowawcą oglądały film pt. „Muranów – Dzielnica Północna” w reżyserii Łukasza Kamila Kamińskiego;

– klasy 2 wykonały papierowe żonkile, które w rocznicę wybuchu powstania były rozdawane młodzieży oraz pracownikom liceum;

– uczniowie klas 3 na godzinach z wychowawcą, a klas maturalnych na lekcjach języka polskiego, oglądali animowany film pt. „Zdążyć przed Panem Bogiem”, w którym przypominane zostały losy Marka Edelmana – ostatniego przywódcy powstania w getcie warszawskim.

Bukiety żonkili złożone zostały pod Pomnikiem Trzech Narodów w Łowiczu upamiętniającym Polaków, Żydów i jeńców rosyjskich – ofiary hitlerowskich obozów pracy przymusowej w Małszycach i Kapitule oraz pod Macewą Pamięci znajdującą się na ul. Podrzecznej.

Uczniowie I LO, uczestnicząc w tym projekcie, nie tylko poznali historię warszawskiej społeczności żydowskiej, ale także zaangażowali się w dyskusję na temat świadomości historycznej.