11 grudnia 2019 roku, już po raz trzeci uczniowie klas drugich i trzecich zafascynowani chemią wzięli udział w wykładzie Akademii Ciekawej Chemii, organizowanym przez Wydział Chemii Uniwersytetu Łódzkiego.
Pan doktor Sławomir Domagała przedstawił wykład „Od baterii z Bagdadu do nowoczesnych ogniw paliwowych”. Zapoznaliśmy się z rodzajami ogniw galwanicznych, istotą ich działania oraz podstawami chemii ogniw paliwowych. Pan doktor ciekawie nawiązywał do historii odkryć związanych z przemianą energii chemicznej na elektryczną – od doświadczeń Galvaniego, Volty, Leclanchego aż do ogniw litowo-jonowych, których twórcy otrzymali w tym roku Nagrodę Nobla z chemii.
Wykładowca podkreślał, jakie mogą być wady oraz zalety wykorzystania w praktyce różnych typów ogniw np. zużyte są niebezpieczne dla środowiska ale jednocześnie są odporne na warunki ekstremalne – mogą być wykorzystywane do napędu pojazdów kosmicznych.
Po wykładzie studenci z Koła Naukowego Orbital przedstawili interesujące eksperymenty: m.in. baterię z cytryny, barwy elektrolizy i pismo elektrolityczne. Opuściliśmy Wydział Chemii bardzo zadowoleni!
Młodzieżą opiekuje się: nauczyciel chemii Renata Stajuda
Tekst: Julia Błaszczak, Natalia Wołek – 2c
Zdjęcia: Karolina Pakuła – 2c