Akademia Ciekawej Chemii

20 listopada 2019 roku pasjonaci chemii z naszej szkoły wzięli udział w drugim wykładzie Akademii Ciekawej Chemii, organizowanym przez Wydział Chemii Uniwersytetu Łódzkiego.

Wykład dotyczył ciekłych kryształów czyli czwartego stanu skupienia materii. Pan doktor Szymon Kapuściński w ciekawy i angażujący uczestników sposób przedstawił nam podstawowe zagadnienia w tym temacie: zademonstrował elementy mikroskopii polaryzacyjnej, rozłożył kalkulator i wyjaśnił działanie wyświetlacza ciekłokrystalicznego. Wybrani uczestnicy mieli okazję malować obrazy ciekłymi kryształami.

Na zakończenie wykładu został zorganizowany konkurs, w którym za każdą poprawną odpowiedź pan doktor wręczał nagrodę. Dwaj uczestnicy z naszej szkoły odpowiedzieli poprawnie i otrzymali pakiety ciekłokrystaliczne do samodzielnego wykonywania eksperymentów z ciekłymi kryształami!
Tekst: Sebastian Tarkowski – 2c
Zdjęcia: Karolina Pakuła – 2c