I Liceum Ogólnokształcące

I LO ponownie nagrodzone prestiżowym tytułem „Złotej Szkoły NBP”!

Z ogromną dumą informujemy, że nasze liceum po raz drugi uzyskało tytuł „Złotej Szkoły NBP” oraz nagrodę finansową w wysokości 2 000 złotych. Jest to nie tylko ogromne wyróżnienie, ale także dowód na to, że uczniowie ILO posiadają rozległą wiedzę w sferze finansów i bezpiecznego zarządzania nimi.

Program, który z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem, w tej edycji odbywał się pod nazwą „Zadbaj o swoje finanse z wiedzą o banku centralnym”. Zawiązana w naszej szkole uczniowska Drużyna Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej pod okiem p. Piorun oraz p. Pokory wykonała trzy zadania, które były obligatoryjne do uzyskania tytułu „Złotej Szkoły NBP”. Pierwsze z nich polegało na zaplanowaniu i przeprowadzeniu przez uczniów dwóch debat w formule oxfordzkiej na tematy dotyczące oszczędzania oraz przyszłości płatności bezgotówkowych. Uczestnicy podzieleni zostali na drużyny, moderatorów i zaangażowaną publiczność, która także mogła włączyć się do dyskusji. To wydarzenie pozwoliło młodzieży rozwinąć umiejętności argumentacji, współpracy w grupie oraz przede wszystkim poszerzyło ich wiedzę z zakresu finansów.

Kolejnym zadaniem było przeprowadzenie innowacyjnej lekcji z ekonomią. Polegało ono na realizacji interdyscyplinarnego projektu, w którym uczniowie najpierw badali polskie surowce mineralne, a następnie analizowali ich wpływ na rynek pracy i zarobki w różnych regionach kraju. Późniejsze zadania polegały na wzięciu udziału w symulacji giełdowej spółek wydobywczych oraz stworzeniu projektu budżetu domowego.

Trzecim etapem było przeprowadzenie turnieju wiedzy w formie gry „Postaw na NBP”, który sprawdził znajomość zagadnień ekonomicznych, bankowych, historycznych oraz dotyczących cyberbezpieczeństwa. Uczniowie, podzieleni na rywalizujące między sobą drużyny, odpowiadali na pytania dotyczące m.in. roli NBP, GUS, historii pieniądza czy mechanizmów inflacji.

W ramach zadania dodatkowego została przygotowana  wystawa plakatów pod hasłem bieżącej edycji i dzięki uprzejmości dyrektora Łowickiego Ośrodka Kultury Pana Macieja Malangiewicza, można było ją obejrzeć w Łoku w miesiącu marcu br.

Dzięki ogromnemu zaangażowaniu młodzieży i nauczycieli, wszystkie zadania zrealizowane zostały na wysokim poziomie, co zaowocowało zdobyciem tytułu „Złotej Szkoły NBP” i udowodniło, że nasi uczniowie potrafią z ogromną pasją przekuć teorię ekonomiczną w inspirujące i praktyczne działania.

Serdecznie gratulujemy całemu zespołowi i życzymy sukcesów w przyszłych inicjatywach!