Wyprawa do wnętrza Ziemi… czyli wycieczka klas przyrodniczych do kopalni soli w Kłodawie!

W dniu 8 lutego 2023 roku uczniowie klas 1a, 1c i 1e, wraz z opiekunami wyjechali na wycieczkę do największej i najgłębszej kopalni soli w Polsce. W Kłodawie wydobywa się najczystszą sól kamienną na świecie o barwie białej i unikalną o barwie różowej, która występuje tylko w dwóch miejscach na naszej planecie!

Uczniowie zostali odpowiednio wyposażeni w kaski ochronne po czym skierowali się do szybu o nazwie Michał i zjechali na poziom 600 m pod ziemią. Pod czujnym okiem przewodnika przeszli bardzo ciekawym szlakiem turystycznym. Program zwiedzania trwał około 2,5 godziny. Młodzież zapoznała się z geologią pokładu soli, która powstała 250 milionów lat temu, sposobami wydobycia – była symulacja wybuchu kruszącego, bardzo realistyczne przedstawienie pracy górników.
W kopalni Kłodawa można spotkać górników wyrzeźbionych z soli, każdy z nich ma swoje imię – można ich pocałować lub pogładzić na szczęście! Każdy uczestnik wycieczki mógł we wskazanym miejscu wziąć na pamiątkę kryształ soli kłodawskiej – niektórzy dźwigali niezłe okazy!
Na zakończenie zwiedzania podziemnej trasy w ogromnym wyrobisku solnym uczniowie usłyszeli ciekawe informacje na temat występów i zawodów sportowych, jakie obywają się w hali do tego celu przystosowanej, wyłożonej posadzką z lizawek solnych dla zwierząt!
W drodze powrotnej uczestnicy wycieczki konwersowali między sobą na temat tego, co najbardziej ich zafascynowało. Dzięki kłodawskiej bryle solnej, która na pewno znajdzie się w domach uczniów, każdy przez długi czas będzie wspominać ten dzień!