Wiwat Semper wolny stan…

W dniu 09.11.2018 r. uczniowie klasy 1b i 3d wraz z wychowawcami, panią Jolantą Rybicką i panem Jackiem Wiśniewskim oraz z opiekunami panią Małgorzatą Deką i panią Beatą Bończak, wybrały się na spektakl operowy Stanisława Moniuszki „Straszny Dwór” do Teatru Wielkiego w Łodzi.

Akcja opery rozgrywa się w XVIII wieku w Polsce, a jej głównymi bohaterami są bracia, Stanisław oraz Zbigniew, którzy wracają do domu po skończonej służbie wojskowej. Razem postanawiają, że nigdy nie wstąpią w związek małżeński, ponieważ chcą służyć tylko ojczyźnie. Kiedy jednak poznają dwie siostry, miłość okazuje się silniejsza od kawalerskiej przysięgi. Posiadając cechy romantyczne i komediowe zarazem, dzieło cechuje silne zabarwienie patriotyczne. Z powyższych powodów było jednocześnie popularne wśród polskiej publiczności i zakazane przez władze rosyjskie (opera powstała w okresie zaborów). Opera napisana po upadku powstania styczniowego była wielkim manifestem patriotycznym. Spektakl  reżyserowała Krystyna Janda, dając inną od dotychczasowych interpretację dzieła. Przedstawienie zachwyciło uczniów znakomitymi ariami oraz tańcami. Wycieczka była świetną rozrywką, a teatr wszyscy opuszczali w wyśmienitych nastrojach.
Tekst opracowała Monika Sujak, klasa Ib