Wielmożnym, nam wielce miłościwym jejmościom i jegomościom, przy szczerym życzliwego afektu kontekście, ślemy niniejszym zaproszenie do grona celebrujących jubileusz 590-lecia …

Tymi słowy I Liceum Ogólnokształcące im. Józefa Chełmońskiego zapraszało na potrójne swoje święto: ślubowanie uczniów klas pierwszych, wręczenie honorowej nagrody Przyjaciela Szkoły oraz obchody 590-lecia istnienia szkoły.

W pierwszej części uroczystości reprezentanci czterech klas pierwszych w imieniu swoich kolegów złożyli ślubowanie na sztandar szkoły. Byli nimi przewodniczący klas: 1a – Alicja Rybus, 1b – Stanisław Szczubełek, 1c – Oskar Płoński, 1d – Marta Sztarbała.

Po ślubowaniu pierwszoklasiści odebrali szkolne złote tarcze z rąk swoich wychowawców, którymi w tym roku są: Dominika Kowalczyk, Marek Rybicki, Maria Jagiełło, Wioletta Pokora.

Kolejnym elementem uroczystości było uhonorowanie tytułem Przyjaciela Szkoły Pani Elżbiety Katarzyńskiej, emerytowanej nauczycielki matematyki I LO, działaczki Koła Wychowanków i Wychowanek Szkół Średnich Ogólnokształcących w Łowiczu,
w podziękowaniu za trud, wsparcie, życzliwą pamięć i za serce oddane Naszej Szkole, jak nadmieniła pani dyrektor Dorota Dziekanowska – Słoma.

Po wyprowadzeniu sztandaru rozpoczęło się przedstawienie „Kapsuła czasu”.

Dym, ostre światła, scenografia obfitująca w srebrne futurystyczne detale. Pojawił się Duch Józefa, Dyrektor I LO z roku 2433 a Chór Józefa zaczął śpiewać „Dyscyplinę”. Aktorzy z klasy 2b, 3b i 4d przedstawili wizję przyszłej uroczystości, tj. 1000-lecia szkoły, podczas której z wykopanej kapsuły czasu zaprezentowali przedmioty związane z historią liceum. Dzięki temu widzowie mogli przypomnieć sobie ważne informacje, również o wybitnych absolwentach, obejrzeć przepiękne układy choreograficzne uczniów z kl. 2c, 2d, 3d oraz wysłuchać solowych i chóralnych utworów kojarzących się z przeszłością szkoły. W spektaklu wystąpił „gościnnie” pan Przemysław Popławski w roli Wróża, pojawiły się także aluzje literackie, wątki kabaretowe oraz pomost do teraźniejszości, ponieważ na koniec faktycznie reprezentanci szkoły (pani wicedyrektor Beata Bończak, były dyrektor I LO pan Henryk Zasępa i przewodnicząca SU Joanna Rutkowska) zakopali kapsułę czas, zawierającą wybrane przez społeczność szkolną pamiątki naszych czasów (zestaw zadań z biologii, przykładowy arkusz  maturalny                                    z rozszerzonej fizyki, lista 50 ulubionych utworów uczniów na Spotify, smartfon).

Reżyserką całości wydarzenia była pani Maryli Białas przy współpracy z panią Jolantą Rybicką i panią Edytą Kardą. Scenariusz przedstawienia przygotowały pani Dominika Kowalczyk i pani Paulina Szymkowicz.

Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji.