Wielka Lekcja Geografii

W piątek (19 listopada) grupa uczniów z klas I, II i III naszego liceum pod opieką nauczyciela geografii Pani mgr Agnieszki Piorun brała udział w 12. Wielkiej Lekcji Geografii. Temat lekcji: ,,Przez Azję śladami ucieczki Witolda Glińskiego” został zaprezentowany przez szereg wykładowców w budynku Auli Czerwonej Wydziału Prawa UŁ. W swoich prezentacjach nawiązywali do rejonów geograficznych, przez które wiodła trasa ucieczki więźniów z łagru pod Jakuckiem., opisana w światowym bestsellerze Sławomira Rawicza ,,Długi marsz”. Nasi uczniowie wysłuchali szeregu wykładów:

Wykład 1: „77 33 E – południk Komoryn”;
autor: dr Marek Zgorzelski (Wydział Geografii i Studiów Regionalnych, Zakład Geoekologii, Uniwersytet Warszawski)
Wykład w konwencji wirtualnej wycieczki przez Azję, wzdłuż południka Komoryn – od Indii przez Himalaje i Tybet, do Syberii. Przyroda, naturalne krajobrazy, miasta i ludzie.
Wizualizacja: „Przez tybetańskie szczyty i lodowce”;
autor: Tamotsu Nakamura z Japonii (Jeden z najważniejszych, jeśli nie najważniejszy odkrywca Tybetu i wschodnich Himalajów. Uhonorowany za swoją działalność eksploracyjną prestiżowymi nagrodami.)

Wykład 2: „Wyż Azjatycki”:
autor: dr hab. Elwira Żmudzka (Wydział Geografii i Studiów Regionalnych, Zakład Klimatologii, Uniwersytet Warszawski)
Wykład przybliżył osobliwości skrajnie kontynentalnego klimatu Wschodniej Syberii, kształtowanego przez zimowy Wyż Azjatycki. Autorka omówiła cyrkulację atmosferyczną nad Azją i rekordy termiczne Syberii oraz charakterystykę klimatu odczuwalnego.

Wizualizacja: „Długi marsz”
autorzy: Tomek Grzywaczewski, Bartosz Malinowski i Filip Drożdż
Wizualizacja miała formę relacji trzech młodych mężczyzn z podróży śladami bohaterów książki Sławomira Rawicza. Prezentacja opowiedziana była w sposób zabawny, pełna ekspresji, gdyż wydarzenia z wędrówki były jeszcze stosunkowo świeże( 3 tygodnie po powrocie z wyprawy).

Wykład 3: „Indie – kraj kontrastów”
autor: dr Marek Barwiński (Wydział Nauk Geograficznych, Katedra Geografii Politycznej i Studiów Regionalnych, Uniwersytet Łódzki)
Autor wykładu w sposób dowcipny ukazywał różnorodność współczesnych Indii, o której w największym stopniu decydują jej mieszkańcy. Ponad miliard ludzi posługujących się kilkuset językami, wyznających dziesiątki religii i wierzeń, należących do wielu grup narodowych i etnicznych, dodatkowo przez trzy tysiące lat podzielonych na kasty.
Przed ostatnią , ale najbardziej oczekiwaną wizualizacją Martyny Wojciechowskiej, odbył się test konkursowy na Najlepszego Młodego Geografa, przygotowany przez prof.dr hab. Krzysztofa Kożuchowskiego (Uniwersytet Łódzki, Instytut Nauk o Ziemi), nawiązujący swoją tematyką do wygłoszonych wykładów. Z grona 850 uczniów jury nagrodziło tylko najlepszą 10.

Wizualizacja: „Nepal – przygoda blisko nieba”
autor: Martyna Wojciechowska
Prezentacja dotyczyła Nepalu- kraju przepięknych, wysokich gór, w których od dawna zakochana jest sama autorka. Większą część swojej wypowiedzi dziennikarka przeznaczyła na pokazanie przygotowań do wyprawy na Mount Everest oraz jej przebiegu .