18 listopada 2016 roku młodzież klas 2 i 3 rozszerzająca geografię uczestniczyła w niezwykłej lekcji…
W ramach wydarzenia 18. EXPLORERS FESTIVAL w sali widowiskowej Politechniki Łódzkiej odbyła się tzw. Wielka Lekcja Geografii. Program tegorocznej lekcji był niezmiernie ciekawy. Wykłady i wizualizacje dotyczyły bowiem życia i działalności człowieka w ekstremalnym środowisku.
Program Wielkiej Lekcji Geografii 2016:
Wykład 1: „Alaska – ekstremalne środowisko życia”
Alaska położona jest w północno-zachodniej części Ameryki Północnej. Jest 49 stanem USA, przyłączonym do Unii dopiero 3 stycznia 1959 roku. To ogromne terytorium zamieszkiwało w 2012 roku 731449 osób, co dawało najmniejszą gęstość zaludnienia w USA, poniżej 0,5 os/km2. Nie odzwierciedla to jednak faktycznego rozmieszczenia ludności na tym terytorium, gdyż prawie 40% ludności Alaski mieszka w Anchorage. Stolicę stanu Juneau zamieszkuje 32,5 tys. osób. Rzeczywista gęstość zaludnienia jest więc jeszcze niższa. Dlaczego tak się dzieje? – Na to pytanie udzieliła odpowiedzi Pani doktor podczas wykładu, dzieląc się swoimi spostrzeżeniami dokonanymi podczas trzytygodniowej podróży po Alasce, penetrując ją po wodzie, lądzie i w powietrzu.
Wykładowca: dr Elżbieta Papińska / Uniwersytet Łódzki
Wizualizacja: „Na ratunek miastu. Historia wielkiej sztafety psich zaprzęgów do Nome 1925” – Radek Ekwiński
Niezwykle pouczająca historia działań człowieka w ekstremalnym środowisku w sytuacji zagrożenia życia mieszkańców Alaski, gdy nawet najnowsze, na ówczesne czasy, rozwiązania technologiczne nie były sprostać tak ekstremalnym warunkom, jakie panują na Alasce zimą
Wykład 2: „Najwyżej wzniesione obszary na Ziemi”
Najwyżej wzniesione obszary na Ziemi – fascynujące krajobrazy i zagrożenia dla zdrowia i życia mieszkańców oraz eksploratorów. Geomorfologia, hydrologia i geoekologia gór i ich przedpola, antropogeniczne zmiany w środowisku przyrodniczym, m.in. Himalaje, Kaukaz, Alpy, Góry Skaliste, oraz na najwyższe wyżyny Wyż. Tybetańska, Wyż. Abisyńska.
Wykładowca: prof. dr hab. Adam Łajczak – Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie
Wizualizacja: „Od Ziemi Baffina do Patagonii”
Najwyżej położone obszary Ziemi. Góry, urwiska, osuwiska, stanowią wyzwanie dla ludzi. Jednym z najbardziej znanych eksploratorów i wspinaczy jest David Allfrey, dla którego są one wyzwaniami i są szczególnym polem jego działalności górskiej.
David Allfrey / USA
Wykład 3: „Ekstremalne środowisko strefy międzyzwrotnikowej”
Wykładowca: dr Marek Walish / Uniwersytet Łódzki
Wizualizacja: „Życie w piekarniku”
dr Arkadiusz Niewiadomski / Uniwersytet Łódzki
Czy da się żyć w Dolinie Śmierci? Co przyciąga tu ludzi? I czy diabeł gra w golfa? Trudno podejrzewać, że taki nieużytek może kryć w sobie tyle skarbów. Różnorodność tego miejsca okazuje się być wielka – od piaszczystych wydm, przez kolorowe góry i wulkaniczne kratery, aż po słone jeziorka. Tylko tutaj można podziwiać największą depresję na kontynencie Ameryki Północnej -85,5 m p.p.m., by w ciągu godziny spojrzeć na nią z perspektywy Dantes View z wysokości ponad 1730 m n.p.m. Do tego wszechogarniający upał z temperaturą przekraczającą 50 st. Celsjusza. Okazuje się jednak, że Dolina Śmierci na co dzień tętni życiem.
Wszyscy wrócili niezwykle zadowoleni! Młodzieżą opiekowała się pani Agnieszka Piorun.