„Unia Europejska powinna przyjąć politykę imigracyjną podobną do australijskiej.”

Nad takim oto tematem pracowali przez ostatnie kilka tygodni uczniowie łowickich szkół ponadgimnazjalnych. Wszystko to za sprawą Młodzieżowej Rady Miejskiej, która po raz pierwszy zorganizowała Łowicki Turniej Debat Oksfordzkich! Wydarzenie odbyło się 28 lutego o godzinie 15.00 w gmachu II Liceum Ogólnokształcącego.

Każda ze szkół wystawiła na tę próbę odpowiedniej argumentacji i retoryki czteroosobowe grupy. Naszą placówkę reprezentowali Kamil Papiernik z 3d, Radek Koza z 3c, Mateusz Wolankiewicz z 2b oraz Jakub Jóźwiak z 1d. W przygotowaniach swoim rówieśnikom pomagała Agata Kołaczek z 3d, która wspierała naszych debatujących od początku do samego końca. Zespół działał pod przewodnictwem nauczyciela filozofii Jacka Wiśniewskiego.

Przeciwnikiem „Chełmona” okazali się uczniowie z II LO. W trakcie debaty poruszono kwestie imigracji oraz polityki, jaką prowadzi Australia względem imigrantów. Drogą losowania zorganizowanego 15 minut przed rozpoczęciem dyskusji, nasi przedstawiciele wcielili się w drużynę propozycji. Oznacza to, że opowiadali się oni za przyjęciem przez Europę polityki emigracyjnej wprowadzonej na kontynencie australijskim. Chłopcy świetnie poradzili sobie z dyskusją, w trakcie której stosowali trafne argumenty i odpowiednie słownictwo, a także sprawnie odpowiadali na pytania zadawane przez opozycję – uczniów „Medyka”. Całej debacie bacznie przyglądali się sędziowie stawiający odpowiednią ilość punktów wedle kryteriów oceny mówcy. Po zakończonej dyskusji, skład sędziowski udał się na kilkuminutowe obrady po których, ogłoszono zwycięzcę – nasi uczniowie WYGRALI wynikiem 210 punktów, kiedy drużyna przeciwna zdobyła ich 158. Tym samym, chłopcy przeszli do następnego etapu turnieju, w którym będą rywalizować z przedstawicielami ZSP nr 1 w Łowiczu.

Gratulujemy sukcesu i życzymy powodzenia w dalszej drodze po tytuł najlepszych mówców w naszym mieście!