Uczniowie naszej szkoły z klas pierwszych i drugich uczestniczyli, po raz kolejny, w spotkaniu zorganizowanym z inicjatywy IPN Oddział Łódź i zarządu Klubu Historycznego im. AK, poświęconemu wydarzeniom z okresu II wojny światowej.
Tym razem swoją wiedzą podzielił się z młodzieżą pan dr Sławomir Kalbarczyk naczelnik Wydziału Badań Naukowych Biura Edukacji Publicznej IPN. Wykład pt. „Mord na profesorach lwowskich” poruszał tematykę dotyczącą okoliczności egzekucji polskich naukowców, wykładowców uczelni lwowskich, dokonaną nad ranem 4 lipca 1941 przez Einsatzkommando zur besonderen Verwendung, specjalną jednostkę policyjną SD – policji bezpieczeństwa III Rzeszy. Zaproszony gość zwrócił uwagę na różnice w traktowaniu przedstawicieli nauki przez okupanta niemieckiego i radzieckiego, a także na fakt, że ofiarą tej zbrodni padli również docenci wyższych uczelni Lwowa oraz członkowie rodzin i współlokatorzy naukowców.
Na miejsce straceń na Wzgórzach Wuleckich poprowadzono profesorów w dwóch grupach, rozstrzelano w sumie 37 osób m.in. Tadeusza Boy-Żeleńskiego, Antoniego Cieszyńskiego, Jana Greka, Witolda Nowickiego, Tadeusza Ostrowskiego, Stanisława Pilat i Kaspra Weigela. Wśród ofiar było 21 profesorów, małżonki trzech z nich, synowie dziewięciu, jeden wnuk a również ksiądz, lekarz, prawnik oraz mąż jednej z gospodyń. 26 lipca na polecenie z Berlina zamordowany został również były premier II RP i profesor matematyki Kazimierz Bartel.