„Środy z polonistyką” na Wydziale Filologicznym UŁ

15 lutego uczniowie z wszystkich klas 4 naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w serii trzech wykładów realizowanych w ramach projektu „Środy z polonistyką” na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. Zaprezentowane przez wykładowców Instytutu Filologii Polskiej i Logopedii tematy dotyczyły zagadnień z zakresu językoznawstwa i literaturoznawstwa. Mogliśmy się dowiedzieć m.in.: jakie zabiegi językowe budują komizm; co składa się na kulturę danego narodu i z czego wynikają różnice w komunikacji; a także poznać kilka koncepcji dotyczących tego, co kryje się za tajemniczym imieniem „czterdzieści i cztery” z III cz. „Dziadów” A. Mickiewicza.

Program obejmował następujące wykłady:

Język w służbie śmiechu — o lingwistycznych sposobach budowania komizmu (prowadząca: dr hab. Beata Grochala, prof. UŁ),

Od nieporozumień do porozumienia. Podstawy komunikacji międzykulturowej (prowadząca: dr Iwona Dembowska-Wosik),

Tajemnica 44 z wizji księdza Piotra (III cz. Dziadów A. Mickiewicza) (prowadzący: prof. dr hab. Maciej Szargot).

Spotkanie to (oprócz tego, że interesujące) było z pewnością pomocne dla maturzystów w przygotowaniach do egzaminu z języka polskiego.

Zdjęcia: B. Krysiak, A. Zych — kl. 4A

Tekst: Julia Sałuda — kl. 4A