We wtorek 14 stycznia w I Liceum Ogólnokształcącym w Łowiczu odbyło się seminarium dla nauczycieli historii szkół powiatu łowickiego, zorganizowane w ramach obchodów 120. rocznicy walki o polską szkołę w regionie łódzkim w 1905 roku. Wydarzenie odbyło się pod patronatem Łódzkiego Kuratora Oświaty, Starosty Powiatu Łowickiego oraz Burmistrza Miasta Łowicza. Spotkanie rozpoczęto uroczystym powitaniem uczestników oraz gości specjalnych przez panią Dyrektor Dorotę Dziekanowską – Słomę, następnie wszyscy mieli okazję wysłuchać prelekcji ekspertów.
Pani Agnieszka Rutkowska bibliotekarka z SP w Bełchowie, przybliżyła protest 59 uczniów ukierunkowany przez rodziców i nauczyciela, przeciwko używaniu języka rosyjskiego w tzw. Białej Szkole w powyższej miejscowości. Pani Agnieszka Drabińska, asystentka działu dokumentacji historycznej Muzeum w Łowiczu, zapoznała uczestników seminarium z ciekawym zbiorem świadectw muzealnych, nawiązujących m.in. do sytuacji w naszym mieście w 1905 r. Pan dr Tadeusz Zbigniew Bogalecki przedstawił kilkanaście ciekawostek, dotyczących strajków w powiecie łowickim, zwracając szczególną uwagę na fakt, że protesty nie byłyby możliwe bez zaangażowania przede wszystkim rodziców i
uczniów Szkoły Realnej i mniejszych szkółek wiejskich.
Bardzo interesującym punktami spotkania były: krótki wyjazd do Pilaszkowa, gdzie pod opieką pana przewodnika Zdzisława Kryściaka uczestnicy zwiedzili Muzeum Historii Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz wystawa fotografii w I LO „Łowicz w Obiektywie Przeszłości: 1900-1916”, przygotowana przez pana Jacka Rutkowskiego założyciela unikalnego w skali kraju Muzeum Guzików w Łowiczu i administratora grupy „Łowicki Wehikuł Czasu”, przy współpracy z panią dr Karoliną Wandą Rutkowską. Niewątpliwie niezapomnianym przeżyciem była możliwość poczucia ducha dawnej edukacji na terenie
muzeum w Pilaszkowie, gdzie uczestnicy seminarium mogli zasiąść w szkolnych ławach i uruchomić wyobraźnię na temat edukacji sprzed 120 laty.
Seminarium zakończyło się inspirującą dyskusją w gronie nauczycieli i dyrektorów szkół, przewodników łowickich i zaproszonych gości, w tym Mariusza Kozarskiego, wiceprezesa Zarządu Okręgu Łódzkiego ZNP oraz wpisem upamiętniającym wydarzenie w księdze pamiątkowej muzeum. Przedsięwzięcie było doskonałą okazją nie tylko do zdobycia dodatkowej wiedzy o historii regionu czy refleksji na temat trudnej walki o polską edukację, ale także do integracji środowiska nauczycielskiego.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i stworzenie wyjątkowej atmosfery!