We wtorek 17 września minęła osiemdziesiąta piąta rocznica napaści Związku Sowieckiego na Polskę. Tego dnia obchodzone jest, uchwalone przez Sejm RP w 2013 r., święto państwowe – Dzień Sybiraka.
Tradycyjnie już uczniowie i uczennice I Liceum Ogólnokształcącego im. Józefa Chełmońskiego postanowili upamiętnić wszystkich Polaków zesłanych na Syberię oraz inne tereny ZSRS.
Do naszej szkoły na spotkanie z młodzieżą klasy 1a i klasy 2d humanistycznej został zaproszony pan Krzysztof Jan Kaliński, wieloletni burmistrz Łowicza, ale przede wszystkim, jak sam podkreśla nauczyciel historii oraz pomysłodawca spotkań młodzieży I LO z łowickimi Sybirakami w l. 1992 -1993, które zaowocowały wydaniem kilkunastu opowieści drukiem.
To była niezwykła lekcja historii, dzięki której młodzi ludzie nie tylko poznali pojęcie Syberia, Magadan, wywózka, łagier czy repatriant, ale także mogli posłuchać o losach tych, którzy przeżyli zsyłkę i zamieszkali w Łowiczu. Pan Kaliński ze wzruszeniem wspominał pana Ryszarda Piskuna, panią Janinę Straszyńską, panią Danutę Mielczarską czy panią Janinę Teleman, zwracając uwagę, że jego rozmówcom i rozmówczyniom często było trudno ubrać w słowa to, co przeżyli. Jednocześnie podkreślił, iż bardzo ważna dla łowickich Sybiraków była świadomość, że nie muszą się już bać, nie muszą wstydzić tego kim są, że prawda o Polakach zza Buga nie przepadnie, pozostanie w pamięci potomnych.
Podsumowaniem tego wyjątkowego spotkania było złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową w Kościele o. Pijarów, poświęconą tym, którzy zginęli na Syberii i w Katyniu.