Obchody Dnia Sybiraka i 75. rocznicy Powstania Polskiego Państwa Podziemnego

W dniu 26 września 2014 roku w naszej szkole odbyła się podniosła uroczystość.

Obchody Dnia Sybiraka oraz 75. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego miały miejsce w piątek 26 września 2014. Wśród osób, które zaszczyciły nas swoją obecnością byli przedstawiciele Sybiraków – pani Janina Straszyńska oraz rodzina z Kazachstanu, która przybyła do Łowicza w styczniu 2014 roku, przedstawiciel Szarych Szeregów –  ks. Stefan Wysocki, przedstawiciele ŚZŻAK Obwód Łowicz – pan Tadeusz Modrak i pan Julian Zakrzewski. Krótką historię o tych szczególnych osobach przybliżył uczniom klas pierwszych naszej szkoły pan Krzysztof Jan Kaliński, który był inicjatorem tych spotkań kilkanaście lat temu. Młodzież z ogromnym zainteresowaniem słuchała nie tylko informacji o wywózkach na Syberię, życiu na wygnaniu i szczęśliwych powrotach do ojczyzny, ale także o fenomenie podziemnego państwa polskiego.

sybiracy 1 sybiracy 2
sybiracy 3 sybiracy 4

Zaproszeni goście mogli podziwiać dwie wystawy: pierwszą poświęconą przywódcom państwa podziemnego, drugą przedstawiającą pierwsze dni wojny w naszym mieście – „Łowicz – wrzesień 1939”.

sybiracy 01 sybiracy 02

Patriotyczny montaż słowno- muzyczny w wykonaniu chóru szkolnego oraz brawurowym wykonaniem piosenki „Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos” przez Marcelinę Olak przygotowały pani Joanna Skoneczna-Sałuda i pani Dominika Kowalczyk:

sybiracy 5 sybiracy 6
sybiracy 7 sybiracy 8 sybiracy 9

Na zakończenie spotkania pani Dyrektor Szkoły wyczytała nazwiska uczniów – członków szkolnego Klubu Historycznego im. AK, którzy otrzymali z rąk przedstawiciela IPN Oddział Łódź pana Artura Napióry pamiątkowe repliki tzw. guzika katyńskiego – guzika w kształcie orzełka z mundurów pomordowanych żołnierzy polskich. Spotkanie to było kolejną lekcją patriotyzmu, lekcją, która na długo pozostanie w pamięci naszych uczniów, lekcją, która pozwoliła przypomnieć ważne daty w historii Polski – 17 IX 1939 oraz 27 IX 1939.

sybiracy 10 sybiracy 11