Obchody 150-lecia urodzin Bolesławy Lament

Nasz udział w obchodach jubileuszowych 150-lecia urodzin i chrztu bł. Bolesławy Lament

19 maja 2012 r. o godz. 17.00 w kościele p.w. Świętego Ducha w Łowiczu koncelebrowana była pod przewodnictwem J. E. Ks. Abpa Henryka Hosera SAC wraz z licznie zebranym duchowieństwem uroczysta dziękczynna Msza św. z okazji Jubileuszu 150-lecia urodzin i chrztu bł. Bolesławy Lament, jedynej beatyfikowanej Łowiczanki. W tej uroczystej celebrze, w świątyni chrztu Błogosławionej uczestniczyła delegacja z Panią Dyrektor i przedstawicielami Rady Pedagogicznej z naszego I Liceum Ogólnokształcącego im. Józefa Chełmońskiego oraz delegacja Koła Wychowanek i Wychowanków Szkół Średnich Ogólnokształcących w Łowiczu ze sztandarami, przy których honory pełniła młodzież z klasy 1c i 1d. W procesji z darami uczniowie z kl. 1e w strojach łowickich nieśli kosz z owocami, który był symbolem wdzięczności za owoce łaski Bożej w życiu i działaniu Błogosławionej.  Młodzież nasza została tak wyróżniona ponieważ obecne liceum  kontynuuje działalność oświatową istniejącego w czasach zaborów gimnazjum, mieszczącego się w dzisiejszym budynku Muzeum Łowickiego, do którego w latach 1873-1876 uczęszczała Błogosławiona i ukończyła je ze złotym medalem.

W tym samym dniu  w Wyższym Seminarium Duchownym w Łowiczu odbywało się VIII Sympozjum Naukowe poświęcone osobie bł. Bolesławy Lament, w  którym uczestniczyła również reprezentacja naszej szkoły w osobach. m.in. uczennic Ewy Jabłońskiej z kl.2b oraz Agaty Miazek z kl. 2c – laureatek Konkursu „Błogosławiona Bolesława Łowiczanka”, który odbył się 21 kwietnia 2012 r.. Ten dzień był również ważny dla całej naszej szkoły. O godz. 12.00 na gmachu Muzeum Łowickiego została odsłonięta tablica poświęcona bł. Bolesławie. Powaga wydarzenia została podkreślona m. in. przez odśpiewanie przez  uczniów hymnu naszej szkoły.

Miesiąc wcześniej – 19 kwietnia 2012 r. – uczniowie z kl. 2e uczestniczyli w Forum Młodych w Łowickim Domu Kultury, zorganizowanym przez Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny, które założyła bł. Bolesława Lament. Na to spotkanie przybyła młodzież z różnych miejscowości, gdzie pracują Siostry Misjonarki, by poznać bliżej postać Błogosławionej. Do Jej łowickiego pochodzenia nawiązali uczniowie z kl. 2c naszego I LO, którzy w strojach regionalnych nieśli dary podczas Eucharystii sprawowanej  w kościele Świętego Ducha.